WOKÓŁ PIŁKI

TOP 10 wydarzeń w podlaskiej piłce w 2019 roku

To był bardzo ciekawy rok w podlaskiej piłce. Były i powroty wielkich, jak na nasze warunki, klubów, były też i głośne upadki. Były duże wydarzenia, jak finał Pucharu Polski na Stadionie Miejskim, były też incydenty z pozoru niewiele znaczące, ale dużo wnoszące, jak np. publiczne pochwalenie sędziego za dobrą pracę podczas meczu.

Wybraliśmy 10 takich wydarzeń. Wybór jest subiektywny, dlatego jeśli macie inne propozycje, piszcie w komentarzach.

_________

10. 90 lat Podlaskiego Związku Piłki Nożnej – okrągła rocznica, uczczona przez Podlaski Związek Piłki Nożnej podczas gali w Jeżewie. Wyróżniono osoby zasłużone dla podlaskiej piłki, a na Podlasie przyjechało wielu znakomitych gości. Rocznicy nie mogliśmy pominąć!

9. NOWY ZARZĄD TURA BIELSK PODLASKI – Klub borykał się z dużymi problemami organizacyjnymi, dość długo nie mógł znaleźć osób, chcących zorganizować jego pracę. Wreszcie się udało i był to moment przełomowy. Dziś Tur radzi sobie dobrze i na boisku, i poza nim. Sprawne funkcjonowanie Tura jest ważne nie tylko dla tego klubu, ale dla całej podlaskiej piłki.

8. ORZEŁ I HETMAN ZNÓW RAZEM – Połączenie Hetmana i Orła Tykocin to przełom w piłce w Tykocinie. Od lat kluby nie mogły się porozumieć, a niewielkie miasteczko utrzymywało dwie piłkarskie drużyny. Postanowiono zostawić z tyły to, co złe i skupić się na lepszej przyszłości. Niech będzie to przykład dla innych zwaśnionych drużyn z jednego miasta lub regionu.

7. ZAWIROWANIA W ŁKS-ie ŁOMŻA – ŁKS w marcu pozostawał bez prezesa i całego zarządu. Nikt, podobnie jak w Turze, nie chciał się podjąć prowadzenia klubu. Na boisku również było źle – drużyna z hukiem spadła z 3. ligi. Dziś jest czwartoligowym średniakiem, ale sytuacja organizacyjne nieco się ustabilizowała. Oby tak już było, bo ŁKS to jeden z największych klubów w Podlaskiem.

6. NOWY STADION W CZYŻEWIE – Oby więcej było takich obiektów na Podlasiu. W czerwcu, w Czyżewie otwarto wyremontowany stadion miejski. Zadaszone trybuny, nowe zaplecze szatniowe, nagłośnienie, sztuczne oświetlenie – takiego obiektu zazdrości wiele większych od Czyżewa miast na Podlasiu.

5. PROBLEMY DĘBU DĄBROWA BIAŁOSTOCKA – Jeszcze zimą Dąb otrzymał od miasta dofinansowanie w wysokości 200 tysięcy złotych – dziś nie wiadomo, czy drużyna będzie istnieć. Do rundy jesiennej zespół, za darmo, przygotował trener Lauryn. Wyniki nie mogły być dobre, bo przygotowania były zbyt spontaniczne i na wszystko zabrakło czasu, ale Dąb i tak radził sobie nieźle. Wciąż jednak nie wiadomo, czy zagra na wiosnę. Wszystko zależy od budżetu lokalnego samorządu.

4. UPADKI KLUBÓW – Wigry II Suwałki, Orzeł Kleszczele i LZS Narewka – te trzy zespoły musiały w 2019 roku pożegnać się z rozgrywkami. Zarząd Wigier postanowił, że zespół będzie grał w rozgrywkach juniorskich, Orłowi Kleszczele zabrakło zawodników, a LZS Narewka nie otrzymał dotacji z samorządu. Oby w 2020 roku nikt do tego grona nie dołączył.

3. WIELKIE POWROTY! Na szczęście na mapę piłkarską na Podlasiu powróciło kilka znanych klubów. Seniorską drużynę zgłosił MKS Pogoń Łapy, Włókniarz Białystok i Pionier Brańsk. Zespoły w A klasie radziły sobie różnie. Pogoń zajmuje 4. miejsce, Pionier – 6. miejsce, a Włókniarz przedostatnie.

2. JAGIELLONIA II W 4. LIDZE – Ta decyzja Podlaskiego Związku Piłki Nożnej wywołała duże poruszenie w lokalnym środowisku piłkarskim. Dołączenie rezerw Jagiellonii II znacznie zmniejszyło szansę innych klubów z 4. ligi na włączenie się do walki o awans. Jagiellonia zdominowała rozgrywki w rundzie jesiennej, przegrała tylko jeden mecz i tylko jeden zremisowała. Trzynaście razy zgarniała trzy punkty. Sprawę opisał portal Weszło.com.

1.FINAŁ PUCHARU POLSKI NA STADIONIE MIEJSKIM – Według nas wydarzeniem roku w podlaskiej piłce był finał okręgowego Pucharu Polski, zorganizowany na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Co prawda było trochę zamieszania, związanego z liczbą kibiców, jaka powinna obejrzeć to spotkanie, ale ostatecznie wszystko wyszło dobrze. Odpowiednia oprawa, kibice obydwu drużyn, doping – to wszystko sprawiło, że ten mecz był wyjątkowy. Oby w 2020 roku Podlaski Związek Piłki Nożnej pozostał przy tym pomyśle.

MACIE SWOJE, INNE WYDARZENIA WARTE UWZGLĘDNIENIA W ZESTAWIENIU? ZOSTAWCIE KOMENTARZ!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *