Podlaska Piłka

A klasa

CSP Unia o nowym stadionie w Ciechanowcu: budowa stadionu w tej formie jest BŁĘDEM

Kilka dni temu pisałem o stanowisku Unii Ciechanowiec na temat budowy sztucznej murawy na głównym boisku stadionu w Ciechanowcu. Zdaniem władz „młodzieżowej” Unii to dobre rozwiązanie. MOŻESZ PRZECZYTAĆ TEKST TUTAJ. Teraz poznaliśmy stanowisko „seniorskiej” CSP 1976 Unii Ciechanowiec. Jest w nim nieco mniej entuzjazmu.

Przypomnijmy, 17 maja w Urzędzie Miejskim w Ciechanowcu podpisano umowę na Przebudowę Stadionu Miejskiego w tym kilkutysięcznym miasteczku. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 18 982 849,21 zł. W ramach prac główna płyta stadionu zyska nawierzchnię syntetyczną, Powstaną też nowe trybuny, bieżnia wokół stadionu i zaplecze. Jednak kością niezgody jest murawa. Zdaniem prowadzących Akademię Unii Ciechanowiec sztuczna murawa to dobry pomysł, zdaniem CSP Unii… no właśnie. Przeczytajcie ich stanowisko w tej sprawie.

Minął ponad tydzień od momentu, kiedy została podpisana umowa na budowę nowego stadionu w Ciechanowcu. Napływają do nas pytania, dlaczego milczymy, dlaczego nie zabieramy głosu w tej sprawie. Czy budowa tego obiektu jest nam obojętna? Otóż nie. Zależy nam może bardziej niż komukolwiek innemu, gdyż dla większości z nas (kibice, piłkarze, działacze związani ze sportem w naszym mieście) był cząstką naszego życia. Już w latach 90-tych były podejmowane starania na budowę nowego obiektu, ale zawsze na przeszkodzie stawało COŚ. I kiedy obecnie zapadła decyzja o budowie bardzo nas to ucieszyło. ALE.

W tym miejscu chcemy podkreślić, że wyrażona tu opinia nie jest tylko i wyłącznie zdaniem piłkarzy i kierownictwa CSP ,, UNIA’’ 1976, ale szerszego grona osób, którym nie jest obojętna tematyka sportowa w Ciechanowcu. Na chłodno chcemy wyrazić swoje zdanie na podstawie opinii, jakich wysłuchaliśmy w ciągu minionego tygodnia od przypadkowych osób oraz od osób, którym sport nie jest obojętny.

Niejednokrotnie podejmowaliśmy próby spotkania wszystkich zainteresowanych tą sprawą i omówienia tego projektu. Za każdym jednak razem spotykaliśmy się z ignorancją, stwierdzeniem, że nie mamy o czym rozmawiać, gdyż decyzja została już podjęta po konsultacjach i obiekt zostanie wykonany w tej formie jak obecnie zaprojektowany i nie będzie żadnych zmian. Nic nam nie wiadomo o jakichkolwiek konsultacjach. Projekt nie został wyłożony do publicznego wglądu, co przy takim zakresie prac powinno mieć miejsce, aby każdy zainteresowany mógł wnieść swoje uwagi. A my mamy ich dużo.

Pierwsza i podstawowa uwaga – SZTUCZNA NAWIERZCHNIA. Każda inwestycja jest skierowana pod konkretnego odbiorcę. W tym przypadku z boiska będą korzystać piłkarze i to oni powinni zadecydować, na jakiej nawierzchni chcą grać. Główny głos w tej sprawie powinny mieć najstarsze grupy wiekowe, a wszyscy seniorzy i juniorzy opowiedzieli się za naturalną murawą. Dziwne w tym wszystkim jest to, że o syntetycznej nawierzchni stadionu w Ciechanowcu decydują dwie-trzy osoby, które są odpowiedzialne za rozpad seniorskiej piłki w Ciechanowcu, a same idą grać i reprezentować Czyżew.

OPŁACALNOŚĆ. Do porównania wzięliśmy 2 obiekty ze sztuczną i naturalną nawierzchnią Zambrów i Siemiatycze . Wiadomo, że Zambrów posiada również główną płytę trawiastą, na której rozgrywa swe mecze. Po rozmowach z prezesami wysuwa się jeden wniosek, że koszty są podobne i oscylują w granicach 40 tys. rocznie. Jest w tym tylko jeden aspekt. Przyjmuje się, że okres użytkowania syntetycznej nawierzchni przy jej pielęgnacji wynosi około 8 lat. W Zambrowie jest 9 lat i noszą się z zamiarem wymiany. Koszt około 2 milionów. Zatem proponujemy, aby rada miasta już od następnego roku odkładała z budżetu 250 tys. rocznie na przyszłą wymianę. A czy uda się na tym zarobić ? Gdybyśmy posiadali w okolicy jeden taki stadion jak obecnie Zambrów to zapewne tak. Ale, i znów jest ALE. Zambrów już ma, w Wysokiem –Mazowieckiem właśnie powstaje (ale jako treningowe) , w Ciechanowcu będzie, mówi się o budowie w Czartajewie. Nie uważamy również, aby w ościennych województwach nie mieli takich obiektów. Wątpimy, że wszyscy zapałają chęcią gry i organizacji obozów w Ciechanowcu, szczególnie latem przy temperaturze plus 25.

WPŁYW NA ZDROWIE. Nie będziemy tu przytaczać argumentów o szkodliwości sztucznej murawy, a zainteresowanych odsyłamy chociażby do przeczytania artykułu ,, Sztuczna trawa. Realny problem’’ jednego z wielu na ten temat. Faktem bezspornym jest, iż syntetyczna jest bardziej kontuzjogenna, łatwiej na niej o otarcia skóry, zwichnięcia itp. Póki co Ciechanowiec nie posiada sztabu medycznego, który na bieżąco monitorowałby stan zdrowia piłkarzy, a w szczególności dzieci. Nie powołujmy się na uznane marki w Hiszpanii czy nawet w Polsce, gdzie i sama nawierzchnia jest najwyższej jakości, a odpowiedni specjaliści o nią dbają. Nie okłamujmy się, że i w Ciechanowcu tak będzie.

POŁOŻENIE. Stadion w Ciechanowcu położony jest na terenie zalewowym. Pamiętamy jak niejednokrotnie pływano po nim łódką. Rok temu oddano do użytku ścieżki edukacyjne położone w jego obrębie z nasadzeniami roślin wyłożone korą. Wiosną tego roku przy niskim poziomie Nurca wszystko pływało. Obiekt do użytku ma być oddany na koniec listopada 2024. Ironia losu sprawi, iż na wiosnę 2025 rzeka zaleje stadion. Co się stanie ? Kto za to będzie odpowiadał? Pan burmistrz zarzeka się, że w następnych wyborach nie wystartuje.

INNE UWAGI I SPOSTRZEŻENIA. W latach 60-tych, gdy powstawał obecny stadion znajdowało się na nim boisko piłkarskie, bieżnia żużlowa, skocznia w dal z rozbiegiem kauczukowym , skocznia wzwyż z zeskokiem gąbczastym, rzutnie do oszczepu, dysku czy kuli. A co zawiera obecny projekt ? Przebudowę i rozbudowę boiska piłkarskiego o nawierzchni syntetycznej i min. przebudowę i rozbudowę bieżni lekkoatletycznej okólnej 400 metrowej i sześciotorowej 100m. Pytamy, komu to ma służyć ? Chyba tylko do podziwiania z wieży widokowej jak kontrastuje zieleń murawy z czerwienią bieżni. O ile na płycie będzie można grać w piłkę, to komu i czemu ma służyć bieżnia ? W Ciechanowcu jest grupa zdolnej młodzieży, która pod kierunkiem P. Koziarskiego odnosi spore sukcesy w konkurencjach rzutowych i skokowych. Zabiera im się możliwość trenowania, wyrzuca się ich ……………? Chyba, że na targowicę. A robi się bieżnię, tylko dla kogo?

Nasz postulat, którego nikt nie chciał wysłuchać zakładał :Albo robimy mały kameralny stadion bez bieżni, skoczni i rzutni czysto piłkarski. Albo obiekt z naturalną trawą z pełnym zapleczem lekkoatletycznym, na którym moglibyśmy organizować zawody sportowe począwszy od czwórboju lekkoatletycznego ( Igrzyska Dzieci ) poprzez indywidualne igrzyska powiatu w LA, igrzyska młodzieży szkolnej. Wzorując się na miastach, które prowadzą czwartki lub piątki lekkoatletyczne moglibyśmy organizować np. wtorki lekkoatletyczne. Nie zapominajmy również o piknikach i mityngach lekkoatletycznych, na które z chęcią przyjeżdżają znani lekkoatleci. Stadion ten wówczas by żył. Stwórzmy bazę i dajmy szansę młodzieży do uprawiania sportu w różnych dyscyplinach. Rozumiemy , a przynajmniej staramy się zrozumieć, że niedługo Ciechanowiec dzięki ,,akademii piłkarskiej” (bez gwiazdki) stanie się kuźnią talentów, z której wyjdą reprezentanci województwa i nie tylko. Ale dlaczego nie stwarzamy szansy tym, którzy nie interesują się piłką? Dlaczego z puli 80 tys. przeznaczonej na sport, 50 tys. przeznaczone jest na ,,akademię”? Dlaczego stowarzyszenie szachowe nie dostaje nawet złotówki? Bo dzieci w szachy nie muszą grać.? Dlaczego tenisiści stołowi, którzy reprezentują miasto poza województwem grają na porwanych siatkach i zdezelowanych stołach? (zbieramy indywidualnie 6 tys. na zakup 2 stołów ).

Wstyd, gdy na turniej przyjeżdża 80 osób, a my im oferujemy taki sprzęt. Na inne dziedziny nie ma pieniędzy, bo ,,akademia” to jedyna słuszna droga rozwoju sportu w Ciechanowcu i tylko dzieci mają grać w piłkę. Nie negujemy istnienia ,,akademii”, gdyż sami jesteśmy klubem piłkarskim, ale niech wszyscy będą traktowani poważnie i na równi. Dlaczego zabieramy szansę rozwoju sportowców w grupie P. Koziarskiego, którzy zamiast reprezentować Ciechanowiec niedługo odejdą do innych klubów. Dlaczego ciągle podważa się kompetencje osób i nauczycieli w-f, którzy mogą pochwalić się osiągnięciami, a ciągle zarzuca się im, że nic nie robią i nie mają wyników.? A może byli nauczyciele matematyki pochwalą się swymi osiągnięciami. Dlaczego o sporcie w Ciechanowcu decydują osoby, które nie mają żadnych wyników jako zawodnicy i póki co trenerzy ?

REASUMUJĄC. Po tygodniu od szumnego ogłoszenia podpisania umowy, po wysłuchaniu opinii wielu osób, którym sport nie jest obojętny, jak i osób postronnych uważamy, iż budowa stadionu w tej formie jest BŁĘDEM. Naturalna trawa miałaby jeszcze jedną zaletę. Jeśli w Ciechanowcu upadłaby piłka nożna jak w 2004 r. to stadion z naturalną nawierzchnią łatwiej byłoby przekształcić np. w park linowy lub alejki z ławeczkami do spaceru. I na zakończenie. Obiekt położony jest w urokliwym miejscu miasta. Nie tak dawno szumnie oczyszczano zalew i okolice stadionu ze śmieci, szkła, plastiku. Uczestniczyły w tej akcji dzieci z ,,akademii”. Pokaz i lekcja dbania o środowisko. I teraz tym dzieciom i mieszkańcom funduje się w sercu Ciechanowca 7000 m kwadratowych plastiku i kilkadziesiąt ton granulatu z zużytych opon. I wszyscy temu klaszczą. Przepraszamy. Ale my NIE !

Źródło i zdjęcie: https://www.facebook.com/cspunia1976

Jeśli chcesz podzielić się swoim zdaniem na ten temat, zjedź na dół i zostaw komentarz.

CZYTAJ WIĘCEJ O PODLASKIEJ PIŁCE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.