Podlaska Piłka

A klasa Juniorzy

Stadion w Ciechanowcu będzie miał sztuczną murawę. Co na to władze Unii?

Fot. https://www.facebook.com/UniaCiechanowiec

17 maja w Urzędzie Miejskim w Ciechanowcu podpisano umowę na Przebudowę Stadionu Miejskiego w tym kilkutysięcznym miasteczku. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 18 982 849,21 zł. Wykonawcą zadania będzie firma INTERHALL Sp. z o.o. z Katowic.

Remont totalny

Stadion, który powstał w 1965 roku i od tamtej pory nie doczekał się poważniejszych remontów, zostanie przebudowany gruntownie. Jak czytamy na portalu ciechanowiec.pl: „Inwestycja obejmuje przebudowę istniejącego stadionu miejskiego w Ciechanowca, w tym m. in.:

  • rozbiórkę istniejącej bieżni i urządzeń lekkoatletycznych wraz z podbudową
  • rozbiórkę placu wielofunkcyjnego o nawierzchni betonowej wraz z podbudową
  • rozbiórkę części ciągów pieszych wraz z podbudową
  • rozbiórkę istniejących trybun
  • rozbiórkę wyposażenia sportowego
  • rozbudowę z przebudową i nadbudową budynku sanitarno-szatniowego
  • przebudowę i rozbudowę boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej
  • przebudowę i rozbudowę bieżni lekkoatletycznej okólnej 400 m oraz prostej sześciotorowej o dystansie 100 m o nawierzchni poliuretanowej
  • budowę trybun wraz z częściowym zadaszeniem
  • wykonanie wiat dla zawodników rezerwowych i trenerów
  • wykonanie nowych piłkochwytów o wysokości 6 m
  • wykonanie ogrodzenia płyty boiska, trybun, całego terenu sportowego wraz z bramą wjazdową
  • wykonanie instalacji odwadniającej teren
  • wykonanie oświetlenia boiska sportowego
  • wykonanie kanalizacji kablowej pod nagłośnienie obiektu
  • wykonanie kanalizacji kablowej pod monitoring
  • wykonanie niezbędnych skarp i murów oporowych
  • budowę ciągów komunikacyjnych oraz schodów terenowych
  • montaż małej architektury
  • usunięcie/przebudowę istniejących oraz budowę nowych instalacji zewnętrznych, wewnętrznych oraz przyłączy: wodnego, kanalizacyjnego, elektroenergetycznego
  • wykonanie zagospodarowania terenu w zakresie kształtowania terenów zielonych”

Sztuczna trawa – ważna sprawa

Dużo tego, i to bardzo cieszy, że zyskamy w regionie kolejny ładny obiekt piłkarski. Największe zainteresowanie piłkarskich kibiców w Ciechanowcu wzbudził jednak punkt brzmiący: „przebudowę i rozbudowę boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej„. Tak, główne boisko piłkarskie w Ciechanowcu będzie miało nawierzchnię syntetyczną. To niecodzienne rozwiązanie, większość boisk piłkarskich ma trawę naturalną, a boiska boczne są „sztuczne”. W Ciechanowcu postawiono na trawę sztuczną. Dlaczego? Zdecydowały, jak zawsze, względy finansowe. Gmina i tak musiała zadłużyć się, żeby zaplanować remont stadionu. Utrzymanie nawierzchni sztucznej wymaga mniejszych nakładów finansowych, a gmina liczy również na organizowanie na niej meczów sparingowych w okresie jesienno-zimowym, a nawet piłkarskich obozów.

Co na to działacze Unii Ciechanowiec?

Na boisku sztucznym codziennie trenować będzie bardzo wielu młodych adeptów piłki z Unii Ciechanowiec. Będą się na nim odbywać treningi i rozgrywki czterech młodzieżowych drużyn piłkarskich Unii: drużyny Żaka, Orlika, Młodzika, Trampkarza. Z boiska korzystać będą też zawodnicy juniorów CSP Unii i seniorów SCP Unii (do ich opinii na ten temat jeszcze wrócimy). Zapytaliśmy najpierw Przemysława Piotrowskiego z Akademii Unii Ciechanowiec, co sądzi na temat wyboru sztucznej trawy. Poniżej jego pełna wypowiedź.

Przemysław Piotrowski (Unia Ciechanowiec):

Rozumiem tę decyzję. Utrzymanie naturalnego boiska na odpowiednim poziomie kosztuje rocznie około 40-50 tysięcy złotych. Boisko sztuczne też wymaga zabiegów, ale ono może samo na siebie zarobić. Wiemy, jakie są zimy, i że można trenować i grać na sztucznej murawie niemal przez całą zimę. Nasza lokalizacja pozwala myśleć o tym, że w trakcie zimowych przygotowań będą u nas grać sparingi drużyny z województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. A przy dobrym zarządzaniu obiektem możliwe jest zorganizowanie 2-3 obozów przez kluby z tych województw. Boisko naturalne nie daje takich możliwości.

Jeśli zaś chodzi o zdrowie młodych piłkarzy, to uważam, że jeśli to byłby naprawdę duży problem, to największe akademie w Polsce i na świecie nie robiłyby boisk sztucznych. Nawet w Hiszpanii, gdzie warunki pogodowe pozwalają grać cały rok na naturalnych boiskach, kluby budują boiska z syntetyczną trawą. W naszym przypadku wiemy, że wykonawca ma duże doświadczenie w budowaniu takich boisk – uczestniczył w budowie boiska w Legia Training Center, boiska Jagiellonii na ul. Elewatorskiej, czy Akademii Piszczka w Goczałkowicach, więc jesteśmy spokojni o jakość jej wykonania.

Jedyny argument, który do mnie trafia, na korzyść naturalnej nawierzchni, to argument pana Czarka Koziarskiego, trenera lekkoatletyki w Ciechanowcu, który przy minimalnych nakładach osiąga świetne wyniki, szczególnie w konkurencjach „rzutowych”. Sztuczna murawa spowoduje, że młociarze, dyskobole i oszczepnicy nie będą mogli trenować i rywalizować w zawodach na stadionie. Biegi, pchnięcie kulą, wszystkie skoki będą na nowym stadionie możliwe. Podsumowując – biorąc pod uwagę liczbę drużyn, które będą korzystać z obiektu, zasoby ludzkie potrzebne do obsługi, aspekty zdrowotne, ekonomiczne i logistyczne, podpisuję się wszystkimi kończynami pod syntetyczną nawierzchnią.

Podziel się swoim zdaniem na ten temat w komentarzu.

ZAREKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ W PODLASKIEJ PIŁCE! Dotrzesz z ofertą swojej firmy do kilkudziesięciu tysięcy fanów sportu! Zrobimy dla Ciebie reklamę w formie baneru na www, reklamę w social mediach, jeśli zechcesz – stworzymy artykuł o Twoje firmie. Możesz też zostać sponsorem nagród w którejś z zabaw dla kibiców, które organizujemy. Ceny z pewnością będą na Twoją kieszeń, tym bardziej, że ustalamy je indywidualnie. Dogadamy się na pewno. Napisz maila: kontaktpodlaskapilka@gmail.com lub zadzwoń: 502 160 688. Do usłyszenia, do zobaczenia!

CZYTAJ WIĘCEJ O PODLASKIEJ PIŁCE

  • W środę grała 4. liga. Bez zmian na czele [WYNIKI I TABELA]
    Fot. https://www.facebook.com/gosiewski.fotografia Za nami środowa kolejka 4. ligi piłkarskiej. Nie była to przełomowa kolejka w walce o awans do 3. ligi. Wszystkie zespoły z czołówki pewnie wygrały swoje mecze. Zobaczcie wyniki tej kolejki i aktualną tabelę ligową! Wyniki 31. kolejki…
  • Czy Tur chce awansować do 3. ligi? „Skupiamy się na tym sezonie”
    Fot. https://www.facebook.com/turbielsk Pisaliśmy już o tym, czy w przypadku awansu, Ruch Wysokie Mazowieckie skorzysta z prawa gry w 3. lidze. PRZECZYTAJ TUTAJ. W czołówce 4. ligi jest jeszcze Tur Bielsk Podlaski, który wygrał ostatni ligowy mecz, traci 2 punkty do…
  • Piękna przewrotka zawodnika Hetmana Tykocin! [FILM]
    Hetman Tykocin wygrał ostatni ligowy mecz z MKS-em Mielnik 4:2. Gole dla lidera okręgówki zdobywali: Igor Michajłow (x2), Rafał Maliszewski i Daniel Dudziński. To właśnie bramka tego ostatniego zawodnika była ozdobą meczu! Musicie zobaczyć tą piękną przewrotkę, która opublikował klub…
  • CSP Unia o nowym stadionie w Ciechanowcu: budowa stadionu w tej formie jest BŁĘDEM
    Kilka dni temu pisałem o stanowisku Unii Ciechanowiec na temat budowy sztucznej murawy na głównym boisku stadionu w Ciechanowcu. Zdaniem władz „młodzieżowej” Unii to dobre rozwiązanie. MOŻESZ PRZECZYTAĆ TEKST TUTAJ. Teraz poznaliśmy stanowisko „seniorskiej” CSP 1976 Unii Ciechanowiec. Jest w…
  • [PILNE] Klub piłkarski z podlaskiego reaktywowany!
    Fot. suwalki24.pl Prawdopodobnie jesienią do grona klubów rywalizujących w A klasie dołączy kolejny zespół. Po kilkunastu latach niebytu reaktywowany został klub piłkarski Grom Bakałarzewo. Komunikat w tej sprawie wydał nawet Urząd Gminy w Bakałarzewie. Czytamy w nim: „2 czerwca 2023…

1 KOMENTARZ

  1. Wady boiska ze sztuczna nawierzchnia: sztuczna trawa ma trwalosc ok 10 lat i do wymiany.Kontuzje pilkarzy duzo czestsze niz na na trawie naturalnej.Sztuczna nawierzchnia jest toksyczna(rakotworcza).Koszt utrzymania naturalnej trawy to ok 50 tys. zl.????? KORZYSCI-Ok, to za ta kase oczywiscie bylby etat dla pracownika,ktory by o to dbal o plyte trawiasta boiska.itd…Prawie 20 mil. zl?Prosze zobaczyc stadion w Elku (koszt 12 mil.zl) trybuny na 2618 miejsc.Instarfruktura lekkoatletyczna podobna jak ma powstac w Ciechanowcu..Moim zdannem boisko ze sztuczna nawierzchnia powinno powstac w innym miejscy np przy jakies szkole.Na obecnym stadionie wyremontowac plyte boiska z nowa nawierzchnia,darnina.Zakorzenienie to max 4 tyg.W tych 20 mil. mozna sie wyrobic i miec 2 boiska.Powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.