Podlaska Piłka

Football goals, field
Juniorzy

HE(J)TMAN Show – na Podlasiu nie ma juniorów?

Ponownie nasz region wyłamuje się spośród innych. Już nie tylko brak B Klasy i niedobór drużyn na poziomie centralnym wpędzać może nas w kompleksy. Kolejnym niechlubnym odstępstwem jest brak rozgrywek juniora starszego. 

Liga z dwoma drużynami

Najbliższa runda jeśli chodzi o rozgrywki młodzieżowe będzie wyjątkowa. W kategorii wiekowej juniora starszego pozostały bowiem… 2 zespoły. Oznacza to więc, że izolowanych rozgrywek juniora starszego wiosną nie będzie. Czarni Czarna Białostocka i Hetman Białystok (jedyne drużyny juniorów starszych) zostały więc przyporządkowane do gry w młodszej kategorii wiekowej. Oczywiście w gwoli ścisłości powiem, że owe ekipy nie są brane pod uwagę w przypadku ewentualnego awansu, czyli w praktyce pozostają poza konkurencją. 

Jak to się stało? 

W rozgrywkach jesiennych brać udział pierwotnie miało 5 ekip. Jeszcze przed startem wycofał się jednak MOSP II Białystok, a więc pozostało 4 uczestników ligi: MOSP Białystok, Hetman Białystok, Czarni Czarna Białostocka i ŁKS Łomża. 

Jednak niestety (albo stety) dwie najlepsze drużyny z każdego województwa awansują do ligi makroregionalnej organizowanej na wiosnę. To spowodowało, że po awansie MOSP-u i ŁKS-u pozostali tylko Czarni i Hetman. 

Jak to wyglądało w poprzednich latach? 

Jeszcze przed pandemią liga juniora starszego utrzymywała się względnie na stabilnym poziomie. Wiadomo, że liczba drużyn była różna i czasem zgłaszało się 9 ekip, a innym razem 14. Nie było jednak problemu z tym, aby te rozgrywki przeprowadzić w miarę sensowny sposób, zwłaszcza zanim wprowadzono Ligę Makroregionalną. 

Pandemia wiele rzeczy popsuła i można powiedzieć, że po części liga juniora starszego w ostatnim czasie przeżywa spory kryzys w naszym województwie. 

Przed sezonem 2020/21 do ligi zgłosiło się 8 ekip, a więc jedna mniej niż przed rokiem. Co mogło więc pójść nie tak? 

Finalnie skończyło się na tym, że wiosną z przewidywanych 6 (2 najlepsze drużyny przechodzą do Ligi Makroregionalnej) zrobiły się 3 drużyny. Wyszło więc tak, że Hetman Białystok, Warmia Grajewo i Wigry Suwałki rozegrały ze sobą po 4 mecze w ramach rundy wiosennej. 

W następnym roku było trochę lepiej. Podlaski ZPN również podjął działanie mające zachęcić do wzięcia udziału w tych rozgrywkach. Wziął bowiem na siebie ciężar opłacania sędziów pod warunkiem, że drużyna zagra w rozgrywkach juniora starszego A1. 

Ostatecznie udało się zachęcić tym 7 ekip. Niestety bez rozegranego meczu swoją przygodę z ligą zakończył MKS Mielnik. To jednak nie przeszkodziło reszcie zespołów w dalszych rozgrywkach. Dzięki temu wiosną nieco lepiej to wyglądało, bowiem mieliśmy 4 drużyny, a nie 3. 

Największym problemem jak możecie się więc domyśleć są rozgrywki wiosną. Zawsze bowiem do gry znajdzie się kilka ekip, które powalczą o  udział w Lidze Makroregionalnej. Jednak gdy już te dwie drużyny odejdą to pojawia się problem, bo zostaje niewiele zespołów. O ile jeszcze były minimum 3 drużyny to ligę można było zrobić. Wprawdzie granie z tymi samymi zespołami jest dość nudne i mało atrakcyjne, jednak dalej zawodnicy mogą rywalizować z rówieśnikami, w teorii prezentującymi podobne umiejętności. Teraz jednak gdy pozostały tylko 2 drużyny to muszą one zostać przyporządkowane do innych rozgrywek. Wychodzi więc na to, że zawodnicy z rocznika 2004 mogą rywalizować w jednej lidzę z tymi urodzonymi w 2007 roku bądź nawet młodszymi. Ciężko sobie to wyobrazić, bowiem taka różnica wiekowa powodować może sporą dysproporcję w warunkach fizycznych i dojrzałości zawodnika. Jednak wydaje się, że ciężko o inne rozwiązanie w tym przypadku.

Jak wygląda to w innych województwach?

W reszcie naszego makroregionu klubów juniorskich jest o wiele więcej. Województwo łódzkie na wiosnę doczeka się trzech grup juniora starszego. Na Mazowszu mamy podział na juniora starszego A1 i A2. Łącznie na wiosnę wystartują 4 grupy ligowe. Nawet województwo warmińsko-mazurskie ma 18 zespołów, które zagrają w nadchodzącej rundzie. 

W reszcie kraju nie udało mi się znaleźć województwa, w którym sytuacja byłaby choć zbliżona do naszej. 

Dlaczego więc na Podlasiu nie ma drużyn  juniora starszego? 

Dobre pytanie… 

Na pewno chłopaków, którzy kopią piłkę nie brakuje, a przynajmniej nie wszędzie. Wystarczy spojrzeć jak orliki w większych miastach są zapełniane przez młodych zawodników (oczywiście jak są otwarte, bo z tym też różnie bywa). Można też spojrzeć chociażby na Hetman Białystok, który bazuje na młodych zawodnikach. Być może to nie ich brak, a brak alternatywy do gry jest problemem?

Oczywiście zgodzę się też z opinią, że w końcu 18/19 latek powinien już śmiało być wdrażany do drużyny seniorów, zwłaszcza jak mamy takie przepisy dotyczące młodzieżowców. Jednak raz, że nie każdy się łapie, a dwa powstaje pytanie czy każdy powinien? Kwestia czy lepiej byłoby dla młodego, jeszcze nie ukształtowanego fizycznie chłopaka grać w mocno fizycznej Klasie Okręgowej lub A Klasie, czy wśród rówieśników, gdzie jest do tego mniejsza presja na wynik, a gra jest lepsza technicznie? 

To kolejny argument za tym, aby pomyśleć odnośnie tego feralnego przepisu o młodzieżowcu w Klasie Okręgowej czy też innych ligach seniorskich (do wymienionych przez Kamila Jackiewicza z Wszystko o podlaskiej okręgówce czy Sokoła Sokółka w jednym z komentarzy pod postem na stronie podlaskapilka.pl). Wiadomo, że fajnie jeśli młodzi grają i zyskują doświadczenie w piłce seniorskiej, która dość mocno różni się od tej juniorskiej. Jednak czy ten przepis niesie faktycznie korzyść dla zawodników? Mi się wydaje, że nie i tylko narzuca sztuczną presję na drużynach, aby wystawiały na siłę graczy tylko ze względu na pesel. Jeśli by tego wymogu nie było to trener drużyny seniorskiej brałby pod uwagę tylko aspekty piłkarskie tj. czy zawodnik jest gotowy, aby grać w seniorach oraz czy pozytywnie wpłynie to na jego karierę. 

Dużym problemem był też mniejszy rynek jeśli chodzi o akademie piłkarskie i drużyny młodzieżowe. To teraz zbiera swoje żniwa, bowiem im mniejsza pula zawodników tym mniej zostanie tych, którzy się nie wykruszą i w tych juniorach starszych (a potem oczywiście w seniorach) zagrają. 

Jest jednak światełko w tunelu, o czym dobitnie świadczy liczba drużyn w juniorze młodszym, która jest zdecydowanie większa niż w poprzednich latach. 

Inną alternatywą dla klubów na zapewnienie grania młodym zawodnikom jest zgłoszenie ekipy rezerw do A Klasy. Rzecz jasna dotyczy to IV-ligowców oraz naszego III-ligowca – Olimpii Zambrów. Wcześniej KS Wasilków, Warmia Grajewo, Wissa Szczuczyn, Ruch Wysokie Mazowieckie czy Olimpia Zambrów miały swoje ekipy juniora starszego. Od kiedy jednak powołały swoje rezerwy nie ma ich w tych rozgrywkach. Rodzynkiem są Wigry Suwałki, które niegdyś miały i rezerwy, i juniora starszego. Teraz jednak po wycofaniu drużyny z II ligi nie mają ani tego, ani tego. Szkoda, bo na pewno Suwałki są na tyle dużym miastem, że tą ekipę juniora starszego można by było spróbować skompletować. 

Jeśli chodzi o te rozwiązanie to ma ono sporo plusów dla klubów. Przede wszystkim wygodę jeśli chodzi o stawianie na nieco starszych zawodników. W rezerwach może grać każdy, a w juniorach tylko juniorzy. 

Podsumowanie 

Spotkaliśmy się z sytuacją gdzie nie ma młodzieży do gry (przynajmniej w teorii). Uważam, że nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem i szukać na siłę sposobu, aby z dwóch drużyn w juniorze zrobić trzy czy cztery. Wydaje mi się, że w tej sytuacji mało można zrobić, a jeśli nie chcemy jej powtórzenia to Podlaski ZPN powinien skupić się na dbaniu o ogół rozgrywek młodzieżowych, oczywiście przy okazji zachęcając kluby oraz akademie do prowadzenia swoich drużyn aż do wieku seniora. 

Na szczęście kolejne lata zapowiadają się być lepsze i obyśmy nie mieli już więcej takiego problemu. Pamiętajmy bowiem, że podstawą piłki seniorskiej jest właśnie odpowiednie szkolenie w juniorach, a tu nie powinno być pośpiechu i każdy w swoim tempie powinien kroczyć swoją piłkarską ścieżką. 

Patryk Baranowski – zawodnik Hetmana Białystok i pasjonat piłki nożnej na Podlasiu

 • Oświadczenie MŁKS-u Łomża w sprawie wydarzeń w Białymstoku
  W niedzielne popołudnie miało dojść do przykrego incydentu na bocznym boisku Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Grupa osób obecnych na meczu Jagiellonia – Radomiak Radom miała zaatakować zawodników Młodzieżowego Łomżyńskiego Klubu Sportowego. Osoby ubrane w barwy Jagiellonii miały w niewybrednych słowach…
 • Kalendarz rozgrywek młodzieżowych i podział na grupy w sezonie 2023/2024
  Podlaski Związek Piłki Nożnej opublikował kalendarz rozgrywek i podział na grupy w rozgrywkach młodzieżowych na Podlasiu. Możecie się z nimi zapoznać klikając w poniższą galerię. Jak czytamy na stronie związku – „W modyfikacji uwzględniono wszystkie sugestie i prośby klubów.” Źródło:…
 • Walkowery w A klasie! Jak zwykle pod koniec sezonu
  Fot. Facebook Sudovii Szudziałowo https://www.facebook.com/uks.sudovia.szudzialowo Jak co roku pod koniec sezonu wzrasta liczba walkowerów. Drużyny, które nie walczą już o stawkę, mają problemy z zebraniem składu na mecze. Podlaski ZPN przyznał kilka walkowerów w A klasie podlaskiej. Walkowery w A…
 • Stadion w Ciechanowcu będzie miał sztuczną murawę. Co na to władze Unii?
  Fot. https://www.facebook.com/UniaCiechanowiec 17 maja w Urzędzie Miejskim w Ciechanowcu podpisano umowę na Przebudowę Stadionu Miejskiego w tym kilkutysięcznym miasteczku. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 18 982 849,21 zł. Wykonawcą zadania będzie firma INTERHALL Sp. z o.o. z Katowic. Remont totalny…
 • HE(J)TMAN Show – na Podlasiu nie ma juniorów?
  Ponownie nasz region wyłamuje się spośród innych. Już nie tylko brak B Klasy i niedobór drużyn na poziomie centralnym wpędzać może nas w kompleksy. Kolejnym niechlubnym odstępstwem jest brak rozgrywek juniora starszego.  Liga z dwoma drużynami Najbliższa runda jeśli chodzi…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.