Inne podwórka premium

Pielęgnacja boiska – ogólnie prosta, w szczegółach – niekoniecznie [PORADNIK]

Czy pielęgnacja murawy to trudne zadanie ? Czasami, choć na szczęście już bardzo rzadko, słyszy się że do właściwej pielęgnacji sportowych muraw trawiastych wystarczy boisko nawozić i kosić. Trawa będzie piękna i gęsta. Jednak kto chociaż przez chwilę był odpowiedzialny za jakość trawy na obiekcie sportowym wie, że temat  pielęgnacji nie jest taki oczywisty i prosty.

Na stan murawy sportowej składa się wiele czynników: wspomniane już nawożenie, koszenie, ale również nawadnianie, nasłonecznienie, obciążenie boiska przez grające drużyny, stan gleby oraz prowadzone zabiegi pielęgnacyjne i renowacyjne. Jeżeli zawiedzie jeden z wymienionych, skutki mogą być fatalne. Zabiegi pielęgnacyjne i renowacyjne, często niedoceniane i marginalizowane, pomagają nam w kontrolowany sposób wpływać na ostateczny wygląd naszej trawy.

Każdy groundsman dzisiaj wie, że podstawowym narzędziem na boisku powinien być aerator. To dzięki niemu rozluźniamy zagęszczoną przez piłkarzy glebę, umożliwiając właściwy wzrost korzeniom trawy. A zdrowy korzeń to już połowa sukcesu w drodze do pięknej i zielonej murawy. Aerator musi posiadać odpowiednie parametry. „Na większości boisk, szczególnie tych budowanych na rodzimym gruncie, sprawdzi się maszyna o odpowiedniej masie, umożliwiająca wykonanie zabiegu aeracji na wymaganą głębokość, nierzadko powyżej 20 cm. „Przykładem może być model Terra Spike XD6 firmy Wiedenmann, dzięki któremu udaje nam się wykonać aerację pełnowymiarowej płyty boiska w czasie krótszym niż 3 godziny” – mówi Łukasz Gidziński z firmy Jutrzenka, która na co dzień przeprowadza zabiegi regeneracyjne i pielęgnacyjne na obiektach sportowych. Bardzo ważna również jest kontrola na boisku po wykonaniu danego zabiegu, pod kątem głębokości i rozstawu otworów – dodaje Łukasz.

Jeżeli nie mamy tyle czasu na wykonanie zabiegu lub chcemy przygotować boisko przed meczem na szybki odbiór wody (np. w czasie opadu deszczu), możemy wykorzystać aerator pasywny Wiedenmann Terra Slit. Jego noże z wygięciem świetnie rozluźniają zbite podłoże, pozostawiając jednocześnie setki otworów na płycie boiska. Możliwość zastosowania różnych narzędzi roboczych znacznie poszerza nam zakres zastosowania tego prostego w konstrukcji, ale jakże wydajnego i szybkiego urządzenia. „Aeracja pasywna to również zabieg, który wykonujemy przed aeracją aktywną i wspomaga ona wykonanie aeracji zwłaszcza na płytach boisk wykonanych w „starszej” technologii bez użycia normy DIN 18035-4 – mówi Piotr Dawidziuk – właściciel firmy zajmującej się pielęgnacją muraw sportowych na terenie województwa podlaskiego i mazowieckiego.

Filc to słowo, które zyskało w ostatnich latach wielką popularność w odniesieniu do trawników. Utrzymywanie warstwy filcu w optymalnym zakresie zagwarantuje nam właściwą penetrację wody w strefę korzeniową, a co za tym idzie efektywne wykorzystanie składników pokarmowych dostarczanych w postaci nawozów. Jak wiadomo łatwiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego nieodzownym wyposażeniem każdego boiska powinien być wertykulator pasywny. Regularne stosowanie zapobiegać będzie gromadzeniu się martwej materii organicznej w górnej warstwie przekroju glebowego i tworzeniu zbyt gęstej sieci rozłogów. Firma Wiedenmann oferuje nam w tym zakresie niezrównane zgrzebło Terra Rake, z 4 rzędami naprzemiennie ustawionych zębów i wyprofilowanych w sposób gwarantujący właściwą pracę. Prędkość pracy na poziomie kilkunastu km/h pozwoli wykonać zabieg na boisku w kilkadziesiąt minut.

Materiał usunięty przez wertykulator pasywny musi zostać zebrany. Można to zrobić  kosiarkami rotacyjnymi z koszem lub wykorzystać wydajne zamiatarki szczotkowe z dużym zbiornikiem. Maszyny tego typu sprawdzą się również przy sprzątaniu boiska po meczu, usuwając tzw. klipsy. Przykładem jest model Wiedenmann RK120 Z czy Super 1300S.

Na intensywnie użytkowanym trawniku sportowym jakim jest płyta boiska, koniecznym zabiegiem jest również regularny dosiew trawy. Przy obciążeniu meczowym jakim poddawane są nasze boiska nie da się utrzymać pełnego zadarnienia bazując tylko na raz wsianej mieszance traw. Przed dosiewem musimy dobrać odpowiedni gatunek trawy, te najbardziej pożądane to życica trwała i wiechliną łąkowa, oraz wybrać najlepszą porę w sezonie. Do dobrego wzrostu potrzebujemy temperatury gleby powyżej 7-10 OC oraz wilgotność gleby w przedziale 20-30%. Siewnikami, którymi możemy wykorzystać z oferty Wiedenmann, to modele Terra Seed czy Terra Float Air. Ten drugi pozwala ustawić bardzo precyzyjną dawkę wysiewu na m2 (już od kilku gram), gwarantując przy tym utrzymanie tego parametru na stałym poziomie, niezależnie od zmiany prędkości wysiewu. „Wybierając siewnik zwróćmy również uwagę na właściwy dobór mieszanek traw, które nie tylko z nazwy są mieszankami „sportowymi”, ale skład gatunkowy i świadectwo producenta potwierdzi jakość i czystość zakupionej mieszanki” – zwraca uwagę Robert Łoza z Emeralld Polska.

Patrząc na wspomniane powyżej maszyny rysuje się obraz, że w dzisiejszych czasach park maszynowy profesjonalnie obsługiwanego boiska jest bardzo duży. I jest to prawda. Nie jest sztuką, żeby od razu zakupić cały pakiet maszyn, ale w taki sposób je dobrać, aby maksymalnie wykorzystać potencjał ludzki na obiekcie oraz możliwości sprzętu. Świadomość jak ważna jest każda z maszyn na naszym obiekcie, pozwoli na racjonalne ułożenie planu zakupów i rozłożenia ich w czasie, w zależności od naszych priorytetów.

Każdego z nas cieszy szmaragdowa zieleń murawy piłkarskiej, która jest wizytówką i zwieńczeniem pracy każdego groundsmana. „Właściwy dobór maszyn pod kątem ich parametrów pracy, wielkości, częstotliwości wykorzystania oraz ilości obiektów na których będą pracować, ma olbrzymie znaczenie już na etapie wyboru pierwszej maszyny – wskazuje Piotr Mazur z firmy Bętkowski Service. Każda z maszyn ma stanowić uzupełnienie i rozszerzenie możliwości parku maszynowego i współpracować ze sobą pod kątem parametrów pracy – dodaje Piotr. Zapraszamy ośrodki sportu oraz firmy usługowe do kontaktu z nami przed podjęciem decyzji o zakupie sprzętu i jednocześnie zachęcamy do współpracy i przetestowania produktów marki Emeralld.

www.emeralld.pl

NA WÓZEK DO MALOWANIA LINII FIRMY EMERALLD DOSTANIECIE RABAT, JEŚLI UŻYJECIE HASŁA “PODLASKA PIŁKA”!

KLIKNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *