Podlaska Piłka

Inne podwórka premium

Badanie gleby – podstawa w pielęgnacji muraw sportowych [ZAMÓW BEZPŁATNE BADANIE]

BADANIE GLEBY – KLUCZ DO SUKCESU

„Jak pielęgnować i nawozić murawę ? – to częsta pytanie osób odpowiedzialnych za naturalne murawy trawiste na naszych boiskach. Niby proste, ale ile wysiłku trzeba włożyć, aby uzyskać wymarzony efekt, wie tak naprawdę tylko groundsman, na co dzień zajmujący się pielęgnacją trawy.

KLIKNIJ ZDJĘCIE I SPRAWDŹ PRODUKT!

Nawożenie, aeracja, wertykulacja, szczotkowanie, piaskowanie, koszenia, opryski… można tak wyliczać bez końca. Wszystkie te zabiegi powodują, że kibice i zawodnicy mogą podziwiać zieloną, soczystą trawę w czasie meczu. Na każdym etapie musimy zadbać o najdrobniejszy szczegół. Przygotowany plan nawozowy musi uwzględniać potrzeby trawy w zakresie składników odżywczych. Aerację wykonujemy określając grubość bolca, jego rodzaj (pełny lub pusty), głębokość pracy maszyny i rozstaw otworów. Piaskowanie musi zakładać odpowiednią ilość piasku, jego skład i wielkość ziarna. To wszystko już dzisiaj wiemy. Jednak nie każdy ma świadomość, że punktem wyjścia do przygotowania tych wszystkich powyższych parametrów jest wykonanie badania gleby.

To, na jakim podłożu rośnie nasza trawa, ma fundamentalne znaczenie w kontekście właśnie efektu końcowego – pięknej, zielonej murawy. To z ziemi trawa pobiera dużą część potrzebnych jej składników odżywczych, to ziemia stanowi rusztowanie dla systemu korzeniowego. W niej znajdują się mikro i makro elementy, niezbędne do wzrostu i procesów fizjologicznych rośliny. Skąd zatem wiemy, co i kiedy podać w postaci nawozów? Jeżeli nie wykonamy właściwego badania, nie jesteśmy w stanie stwierdzić:

  • jakich składników brakuje lub których jest za dużo
  • jak długo składniki będą utrzymywały się w podłożu (nie ulegną wypłukaniu)
  • czy trawa w ogóle pobierze niezbędne pierwiastki
  • jaki jest poziom zasolenia

A co należy zbadać? „Podstawowym i wyjściowym parametrem do określenia jest pHmówi Robert Łoza z Emeralld Polska. Tylko właściwy odczyn pozwoli roślinie na pobranie potrzebnych mikro i makro elementów”. Z małymi wyjątkami możemy przyjąć, że przy zbyt wysokim pH utrudnione będzie pobieranie mikroelementów. Zbyt niskie z kolei ograniczy pobór tych głównych typu azot, fosfor, potas. Przyjmuje się, że właściwy przedział dla traw to 6,1-6,7 mierzone w H 2 O. To w czym dokonujemy pomiaru jest bardzo ważne, bo przy pomiarze w KCl ten zakres przesuwa się na 5,6-6,5. Wyniki badań pokazują również zawartość fosforu, potasu, magnezu, wapnia, żelaza i wielu innych, w zależności od wybranego zakresu i metody. Czytając i interpretując wyniki, jesteśmy w stanie z dużą dokładnością określić, jaki nawóz i w jakich ilościach należy zastosować.

Dla przykładu, zbyt wysoka obecność fosforu w glebie ograniczy nam pobieranie potasu i żelaza. Nadmiar potasu zmniejszy wydajność pobierania magnezu. Nawet taki parametr jak stosunek potasu do azotu czy magnezu może optymalizować lub utrudniać przepływ składników do rośliny. „Nie mając wyników badań gleby, określamy „na ślepo” nawozy i ilości, jakie zastosujemy na boiskumówi Sebastian Sadź, Greenkeeper Expert w Emeralld Polska. To trochę jak gra w ruletkę – efekt będzie niezadawalający, a w większości przypadków nie uzyskamy oczekiwanego efektu”.

Żeby zdiagnozować stan murawy i zaplanować jej renowację, najpierw trzeba ją przebadać.

Gdzie możemy wykonać takie badania? Najprostszym sposobem jest zaproszenie na boisko przedstawiciela firmy zajmującej się nadzorem i doradztwem na obiektach sportowychmówi Paweł Radziszewski – regionalny doradca firmy Emeralld Polska. Dzięki temu mamy pewność, że próbki zostaną właściwie pobrane i oznaczone. Dodatkową korzyścią dla ośrodka sportu jest fakt, że badania są wykonywane bezpłatnie. Zarządcy obiektów sportowych otrzymują również bezpłatnie opracowane na podstawie wyników badań zalecenia nawozowedodaje Paweł. Inny sposób to dostarczenie próbki gleby z naszego boiska do stacji chemiczno-rolniczej. Chcemy, żeby nasze boiska wyglądały coraz ładniej. Kupujemy najnowocześniejsze maszyny, kosimy kosiarkami wrzecionowymi, używamy coraz bardziej zaawansowanych technologii. To wszystko
kosztuje, a nikt z nas nie lubi wydawać środków na próżno. Nie zapomnijmy więc o najważniejszym – ocenie aktualnych warunków naszego podłoża w postaci badania gleby – i dopiero bazując na tym,
dopasowaniu właściwego planu nawożenia. Jest to punkt wyjścia do osiągnięcia zamierzonego efektu i utrzymania naszej murawy na najwyższym poziomie.

CHCESZ ZAMÓWIĆ BEZPŁATNE BADANIE GLEBY NA SWOIM BOISKU? ZADZWOŃ LUB NAPISZ:

PAMIĘTAJ O HAŚLE „PODLASKA PIŁKA”!

TEL. (+48) 668 070 569

MAIL. biuro@emeralld.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.