Inne podwórka premium

Kiedy najlepiej wykonywać zabiegi na boisku? PORADNIK na 2021 rok

W pierwszej rozmowie z Adamem Pułeckim z firmy Serwis Traw rozmawialiśmy o technicznej stronie dbania o boiska piłkarskie. Dziś skupimy się na bardziej praktycznych poradach.

Przypomnijmy, że Serwis Traw dba o wiele boisk piłkarskich w naszym regionie!

Ile razy w roku należy wykonywać zabiegi?

-Wszystko zależy od budżetu. Na Ekstraklasie czy I Lidzie, gdzie wykonujemy zabiegi, jesteśmy 5 razy w sezonie na danym boisku. Aby utrzymywać płytę na dobrym poziomie, przyjmuje się aby wykonać przynajmniej 2 aeracje i 2 piaskowania w roku. Inne zabiegi jak wertykulacja(aktywna/pasywna), dosiewy wgłębne, głębokie spulchnienie(aeracja pasywna), opryski czy drenaż liniowy uzależnione są od potrzeby chwili.

Kiedy wykonywać zabiegi?

-Na początku rundy i w połowie sezonu. Z wiosennymi zabiegami należy wyczekać startu wegetacji. Często Kluby proszą nas o zabiegi, przed samym startem rundy, gdy jeszcze panuje „zimowa” pogoda. Oczywiście, dla kogoś z dużym budżetem, jest to warte polecenia. My swoimi zabiegami przygotujemy i zabezpieczymy płytę przez zniszczeniami. Jednak ktoś kto ma mniejszy budżet, lepiej obserwować pogodę i wystartować z zabiegami wraz ze startem wegetacji. Zabiegi startowe to piaskowanie, aeracja oraz zasilenie nawozem sportowym. Bardzo częstym błędem, jest zamówienie wertykulacji na starcie sezonu. Nie jest to dobry zabieg dla trawy na starcie wegetacji, gdy jeszcze jest osłabiona po zimie. Drugą turę zabiegów najlepiej wykonać w przerwie między rundami.

Posiadacie jeden z najlepszych siewników do dosiewów, dlaczego jest on najlepszy?

-Zgadza się, pracujemy z siewnikiem Vredo SuperCompact. Jest to siewnik do dosiewów wgłębnych. Dosiewa w odstępach 3,5cm umieszczając nasiona w ziemi na głębokości 1,5-2cm. Skuteczność kiełkowania nasion przy tym siewniku wynosi 96%. Inne siewniki wgłębne dosiewają w odstępach 7,5cm lub nie pracują z taką skutecznością. Natomiast tradycyjne siewniki to skuteczność kiełkowania sięgająca zaledwie 40%.

Jak już jesteśmy przy dosiewach, jakich produktów(nasiona, nawozy) używacie?

-Skupiamy się na zabiegach. Sprzedaż nasion i nawozów zostawiamy specjalistom. Jeśli mamy sami dobierać nasiona i nawozy, pracujemy na topowych produktach. Nasiona traw jakie stosujemy to DSV i DLF. DSV to absolutny top w mieszankach nasion. Ich życice co roku zdobywają nagrody w najważniejszych konkursach. Z kolei mieszanki DLF zostały zastosowane na 9 boiskach Mistrzostw Świata w Rosji, co też świadczy o ich wysokiej jakości. Jeśli idzie o nawozy, też pracujemy na topowych produktach. Pracujemy na nawozach mineralnych oraz organiczno-mineralnych. Nawozy mineralne to gama produktów firmy Compo. Uznany producent, wiele klubów Bundesligi zaufało dla firmy Compo. Nawozy organiczno-minerlane to nawozy Memon Match Sport oraz Marathon Melspring. Są to holenderscy producenci. Holendrzy to pionierzy w produkcji nawozów organicznych.

Jak to wygląda cenowo?

-Wiemy, że budżety klubów z niższych lig nie są wysokie, więc staramy się dostarczać topowe produkty w bardzo dobrych cenach. Nasiona traw to ceny od 18zł/kg do 23zł/kg w zależności od zastosowanej mieszanki. Całoroczny, w pełni profesjonalny, program nawozowy oparty na produktach firmy Compo oraz Memon to koszt około 3500zł. Program taki zawiera 5 rzutów w sezonie. Dobry minimalny program nawozowy to 5 rzutów w sezonie. My polecamy programy 6-8 rzutów w sezonie po minimum 200kg każdy. Od kilku lat mamy bardzo niestabilną pogodę, co sprawia że lepiej stosować mniejsze dawki nawozu ale z większą intensywnością.

Jeśli nie masz wysokiego budżetu a zależy Ci na dobrych produktach i usługach, zadzwoń w sprawie wyceny. Zobaczysz ile możesz zaoszczędzić.

Jakieś nowości w parku maszynowym?

-Tak, staramy się ciągle rozwijać. Zakupiliśmy dwie nowe maszyny.

Blec GroundBreaker do głębokiego spulchniania boiska. Tzw. Aerator pasywny. Noże napędzane z wałka WOM, nacinają darń na głębokość około 20cm. Piorunujący efekt poluźnienia gleby. Maszyny konkurencji bardzo często nie napędzane z wałka WOM, pracujące tylko pod własnym obciążeniem, nie dadzą takiego spulchnienia jak Blec GroundBreaker.

Blec SandMaster. Maszyna do drenażu liniowego. Noże nacinają darń na głębokość około 15cm, a następnie specjalne noże wpuszczają piasek na taką samą głębokość w odstępach 15cm. Podczas jednego zabiegu możemy wprowadzić w warstwę wegetacyjną 120-150ton piasku. Znakomita maszyna do mocno zbitych boisk i ze złą strukturą gleby. Poprawia warunki wodne oraz mocno rozluźnia glebę, zmieniając jej strukturę. Musisz poprawić warstwę wegetacyjną bez generalnego remontu boiska? Zabiegi tą maszyną są dla Ciebie.

Pamiętajcie, że na hasło “podlaska piłka” od firmy Serwis Traw otrzymacie rabat 5% na wszystkie ich usługi! Polecamy – KLIKNIJ W BANER PONIŻEJ I DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ O OFERCIE!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *