Podlaska Piłka

Inne podwórka Inne podwórka premium nagroda miesiąca

Dbają o murawę m.in. w Juchnowcu. Jakie mają sposoby na zrobienie “dywanu”?

Murawa w Juchnowcu jest jedną z najlepszych w regionie. Dba o nią wyspecjalizowana firma, która ma swoje sposoby na, jak to w tytule, zrobienie “dywanu”. Jakie? Przeczytajcie!

Jak to się wszystko zaczęło? Skąd pomysł na biznes?

Niezbędną wiedzą zdobywaliśmy pracując na obiektach w Olecku (pełnowymiarowa płyta z trawą naturalną oraz ze sztuczną trawą). Zebrane doświadczenie pozwoliło nam podjąć decyzję o rozpoczęciu własnej działalności.

Efekt renowacji płyty stadionu w Olecku

Zaczęliśmy od konserwacji sztucznych nawierzchni. Zakupiliśmy profesjonalną maszynę SMG SportChamp. Orliki, sztuczne boiska bardzo często umiejscowione są przy stadionach. Widząc jak wiele brakuje dla boisk, pod dwóch latach przy sztucznych boiskach, podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu oferty o pielęgnację boisk naturalnych. Zakupiliśmy niezbędny sprzęt. Wystartowaliśmy skromnie, z „małym” sprzętem, ze względu na wysoki koszt maszyn. Ciągle poszerzaliśmy bazę klientów. Dzięki temu, mogliśmy ciągle inwestować w maszyny. W tym roku, po 3 latach, mamy bazę maszyn, jakiej nie ma żadna inna firma na usługach. Nasza baza maszyn to:

3 ciągniki(50KM, 37KM, 26KM),

3 aeratory

– Redexim VD 2216 Concorde waga 900kg- aerator na ciężkie boiska, głębokość pracy do 23cm,

– Redexim VD 7117 Mustang waga 620kg- najszybszy aerator na rynku, pracujący w odstępach 55mm,

– Redexim VD 1513 waga 450kg- mały aerator na piaszczyste boiska,

2 siewniki

– Vredo SuperCompact, najlepszy siewnik na rynku do dosiewów wgłębnych, odstępy rowków 3,5cm, skuteczność kiełkowania 95%(siewnik perforacyjny skuteczność 40%), siewnik umieszcza nasiona w ziemi,

– Wiedenmann TerraSeed, siewnik perforacyjny, do zasiewów boisk

1 wertykulator aktywny Redexim Verti Cut 1300

1 wertykulator pasywny Wiedenmann Terra Rake

1 zbieracz posuszu i wykorków John Deere

2 piaskarki Redexim Rink

2 szczotki aktywne do wczesywania piasku

Wykonujemy komplet zabiegów dla boisk piłkarskich(aeracja, piaskowanie, wertykulacja, dosiewy, opryski, piaskowanie, aplikacja nawozów). Więcej o zabiegach dowiesz się dzwoniąc do nas lub wchodząc na naszą stronę serwistraw.pl.

Prace na boisku w Wysokiem Mazowieckiem

Dlaczego sprzęt jest tak ważny?

Tylko sprzęt na wysokim poziomie może wykonać dobre zabiegi. Dla przykładu, po dosiewie siewnikiem perforacyjnym kiełkuje max 40% nasion, przy dosiewie siewnikiem Vredo SuperCompact kiełkuje 95% nasion w odstępach 3,5cm. Nasiona są bardzo drogie, więc łatwo obliczyć gdy dosiewamy 100kg, przy siewniku perforacyjnym strata może wynieść nawet 60kg(około 1200zł).

Na zbitym boisku, lekki aerator nie wykona dobrej aeracji. Dobra aeracja to minimum 10cm, taką aerację może wykonać tylko ciężki aerator, ważący minimum 800kg.

Warto zwracać uwagę przy wycenach wykonawców na jakim sprzęcie pracują.

Na czym polega utrzymanie boiska piłkarskiego?

Kiedyś utrzymanie boiska to wałowanie i olbrzymie ilości nawozów rolniczych. Na szczęście wały znikają z boisk. Nikt już nie chce twardych, zbitych boisk, bez systemu korzeniowego.

Dobra płyta, to boisko miękkie, gęsto zadarnione, przyjazne dla piłkarzy, z głębokim systemem korzeniowym, aby wszelkie ubytki szybko regenerowały się. Długi korzeń, to mniejsze zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe.

Na utrzymanie boiska składają się 3 elementy: – zabiegi agrotechniczne, – codzienna opieka, – plan nawozowy.

Codzienna opieka to koszenie 2-3 razy w tygodniu i codzienne podlewanie w godzinach porannych.

Należy zapomnieć o koszeniu raz w tygodniu i podlewaniu co trzeci dzień, licząc że spadnie deszcz(jeśli boisko nie ma automatycznego podlewania, pierwszy krok do poprawy stanu płyty to instalacja automatycznego systemu nawadniania). Dzięki częstemu koszeniu trawa uczy krzewić się na boki. Kosimy tylko ze zbiorem pokosu. Kosiarka musi być naostrzona przed każdym koszeniem. Należy pamiętać o włókowaniu po treningach i meczach, aby usuwać wszelkie zanieczysczenia.

Co z nawozami? Jak je stosować, żeby nie przesadzić, a jednocześnie żeby był efekt?

Plan nawozowy. Należy go stworzyć na podstawie badań gleby oraz obłożenia płyty. Jeśli płyta ma służyć do treningów, meczów, należy aplikować sportowe nawozy co 4-6 tygodni. Gdy boisko ma być tylko meczowe, można pozwolić sobie na rzuty co 8 tygodni. Należy mieć na uwadze niestabilność pogody(ciepło-zimno, ulewne deszcze). Mimo, że nawozy na etykietach mają napisane działanie do 8-9 tygodni, to pogoda i intensywność użytkowania determinują nas do częstszego aplikowania nawozów. Należy odchodzić od nawozów rolniczych. Tylko nawozy sportowe mają składniki niezbędne do tworzenia głębokiego korzenia oraz mocnego zadarnienia. Opiekunowie boisk bardzo często, kupując nawóz, patrzą na wartość Azotu(N), zapominając, jak ważny jest Potas(K), Fosfor(P), Magnez(Mg) oraz żelazo(Fe). Jeśli chcecie zakupić profesjonalne nawozy sportowe w dobrej cenie, zapraszamy do kontaktu.

Zabiegi agrotechniczne. Podstawowe zabiegi to aeracja, piaskowanie, wertykulacja, dosiewy, opryski przeciwko chwastom i chorobom grzybowym. Każde boisko to inny przypadek. Nie da się więc, na każdym boisku zrobić tego samego i uzyskać super efekt. Zabiegi całoroczne należy zaplanować na podstawie obejrzenia profilu gleby.

Myślenie, że firma przyjedzie raz i będziemy mieć super boisko, jest błędne. Wyprowadzanie płyty to proces, trwa 2-3 sezony. W każdym sezonie widać poprawę, nie można zrażać się, że po pierwszym przyjedzie firmy usługowej boisko nie prezentuje się jak te w telewizji. Bezwzględnie trzeba stosować się do zaleceń. Powrót do starych nawyków(rzadkie koszenie, podlewanie, złe nawożenie) to tylko marnowanie własnych pieniążków.

Jakimi boiskami na Podlasiu opiekujecie się?

Całoroczną opiekę zabiegową i nawozową wykonujemy na jednych z najlepszych boisk na Podlasiu- w Juchnowcu Kościelnym u Pana Jana Matejczyka i w Tykocinie u Pana Wojtka Cymbalistego i Pana Waldka. Na obu stadionach, opiekunowie wzorowo wykonują nasze zalecenia od 3 lat. Efekt współpracy widać, po tym jak prezentują się boiska. Zarówna Pan Jan i jak Pan Waldek dzwonią zawsze, gdy mają wątpliwości. Każde zabiegi są konsultowane, a my z przyjemnością służymy pomocną radą.

W tym roku zaczęliśmy opiekować się boiskiem w Choroszczy, którym zarządza MGCKiS i Pan Wojciech Jastrzęsbki z ekipą. Cięgle pracujemy nad zadarnieniem, widać dużą poprawę(boisko potrafi przyjąć 15 meczy w miesiącu bez ubytków), myślimy, że w przyszłym sezonie osiągniemy już wysoką jakość płyty.

Corocznie wykonujemy zabiegi dla MOSiR Grajewo, którego dyrektorem jest Marek Duchnowski, pasjonat trawy. Dzięki temu współpraca układa się wzorowo. Dyrektor wie, że jeśli idzie o trawę nie można iść na skróty.

Mocno należy pochwalić Roberta Kądziora z Grabówki. Jego profesjonalne podejście, owocuje, płyta odnotowuje duży progres w porównaniu do tego co zastaliśmy na wiosnę. Warto zauważyć, że boisko umiejscowione na bardzo ciężkim terenie(zrekultywowane wysypisko) i zabiegi na nim są ciężkim zadaniem.

Częstym gościem jesteśmy na obiektach MOSiR Augustów. Pan Jarek Borysewicz wraz pracownikami mocno przykładają się do swej pracy. Boisko nie ma automatycznego podlewania, a w okresie wakacyjnym jest oblegane przez obozy sportowe. Mimo to boisko jest w dobrej formie.

Dobrze zaczęło się dziać w Dobrzyniewie Dużym za sprawą Pana Marka Jamiołkowskiego i wójta gminy Pana Wojciech Cybulskiego oraz opiekunów boiska. Boisko ma warunki, aby stać się jednym z lepszych w woj. Podlaskim.

W Wasilkowie też widać duże chęci. Jednak tam boisko jak tlenu potrzebuje systemu automatycznego nawadniania.

Co roku jesteśmy w Śniadowie u Pana Zenona. Bardzo dobra płyta, mimo małego budżetu.

Boisko w Grajewie po piaskowaniu

W Michałowie widać duży potencjał. W tym roku zaczęliśmy wyprowadzać boisko treningowe. Powoli, powoli nasze działania przynoszą pożądane efekty. Główna płyta ma swoje problemy, jednak da się odczuć, że dyrektor Dariusz Golak chce to zmienić.

W tym roku gościliśmy na obiektach OSiR Suwałki. Ośrodek mimo, że ma swój sprzęt, skusił się na usługę dosiewu wgłębnego, wiedząc jak dobrym sprzętem jest nasz siewnik Vredo SuperCompact.

Gdzie działacie poza Podlasiem?

Pracujemy na terenie całej Polski, ciężko wymienić wszystkich. Ale jest kilka boisk, którymi chcielibyśmy się pochwalić. Całoroczne zabiegi wykonujemy m.in. na obiektach w Mielcu(Ekstraklasa), w Ostródzie. Wykonywaliśmy całoroczne zabiegi na obiektach Olimpii Grudziądz(I, II Liga), dosiewaliśmy trawę na stadionach: Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stomil Olsztyn, Bytovia Bytów, Kujawiak Włocławek, i wiele innych.

Jakie usługi poza boiskami naturalnymi wykonujecie?

Sprzedaż i dostawa nawozów oraz nasion traw. Mamy w swej ofercie tylko i wyłącznie nawozy sportowe dla profesjonalistów. Nawozy mineralne oraz organiczno-mineralne. Warto zapytać nas o cenę, posiadamy nawozy sportowe w cenie od 60zł za worek. Mamy najlepsze nasiona traw, na naszych trawach, zasiano i dosiewano 9 boisk na Mistrzostwach Świata w Rosji.

Konserwacja i pielęgnacja sztucznych boisk(orliki, boiska pełnowymiarowe, mycie boisk poliuretanowych, wymiana piłkochwytów, sprzedaż siatek na bramki, piłkochwyty).

Renowacje sztucznych boisk(wymiana sztucznej trawy, ponowny natrysk na wytartych boiskach poliuretanowych)

Montaż i instalacja nowych sztucznych boisk(sztuczna trawa oraz poliuretan)

Kontakt:

www.serwistraw.pl

email- info@serwistraw.pl

Adam Pułecki, tel. 514 591 984

Bartosz Sobieraj, tel. 536 301 706

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.