PUCHAR

1% dla klubów – dlaczego nie na Podlasiu? Prezes odpowiada

W ostatnich dniach kilka osób zwróciło mi uwagę na pewne rozwiązanie, stosowane np. przez Warmińko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Pomysł wydaje się prosty i bardzo pomocny klubom w regionie, ale wciąż nie jest stosowany między innymi przez Podlaski Związek Piłki Nożnej. Wiemy, dlaczego.

Pomysł polega na odpisywaniu jednego procenta podatku na Warmińsko-Mazurski ZPN, z dopiskiem, na jaki klub chcemy przeznaczyć pieniądze. Związek zbiera kasę, później rozdaje je klubom wskazanym przez podatnika w rozliczeniu. W ten sposób na Warmii i Mazurach zebrano przez sześć lat i przelano klubom w sumie 2 644 000 zł (!).

  • za 2018 rok – ponad 617 tysięcy złotych,
  • za 2017 rok – ponad 457 tysięcy złotych,
  • za 2016 rok – ponad 407 tysięcy złotych
  • za 2015 rok – ponad 413 tysięcy złotych,
  • za 2014 rok – ponad 424 tysiące złotych,
  • za 2013 rok – ponad 326 tysięcy złotych

W związku z Waszymi pytaniami o możliwość zastosowania takiego rozwiązania na Podlasiu, zapytałem o to prezesa Sławomira Kopczewskiego. Odpowiedź przyszła bardzo szybko, za co raz jeszcze, tym razem publicznie, dziękuję Prezesowi. Oto ona:

Podlaski Związek Piłki Nożnej nie jest Organizacją Pożytku Publicznego, w związku z tym, nie jest możliwe wprowadzenie rozwiązania zastosowanego przez WMZPN. Aby tak było potrzebna jest zmiana statutu i odpowiednie zapisy dotyczące tegoż zagadnienia. Do tej pory nie mieliśmy zapytań dotyczących tejże kwestii. Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie i zainteresowanie klubów możemy się nad tym zastanowić i pomyśleć nad takim rozwiązaniem. pisze prezes Sławomir Kopczewski.

PODLASKIE MA NAJMNIEJ KLUBÓW W POLSCE – DLACZEGO? PRZECZYTAJ

Moim zdaniem warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, tym bardziej, że niektóre kluby wciąż nie mogą korzystać z jednego procenta. Byłoby to duże wsparcie dla mających co raz większe problemy finansowe drużyn z województwa podlaskiego. Myślę, że związek również zyskałby uznanie w całym piłkarskim środowisku województwa podlaskiego. Liczę więc na to, że kiedyś takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w Podlaskim Związku Piłki Nożnej.

PODYSKUTUJMY W KOMENTARZACH!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.