Podlaska Piłka

Football goals, field
A klasa

Transferowa karuzela nie uznaje w kasie zera – o patologiach okienka transferowego w regionie

Temat transferów średnio co pół roku grzeje kibiców i działaczy w klubach na całym świecie. Wydawać by się mogło, że na poziomie amatorskim jest tak, że „chciał to zagrał tam, a później poszedł gdzie indziej”, ale nic bardziej mylnego. To, co widzą kibice na grafikach, że z klubu A do klubu B dołączył zawodnik X, wygląda tylko tak przyjemnie na grafice. Tak naprawdę wiele klubów, akademii prześciga się w szukaniu co raz to nowych kruczków prawnych żeby wyrobić sobie jak największą wypłatę za zawodnika.

Oczywiście żeby była jasność – są też kluby, które potrafią z honorem przyjąć odejście zawodnika i nie robią „kwadratowych jaj”, gdy ktoś chce odejść. Niestety, z każdą rundą takich przypadków jest coraz, mniej i mówię to, znając temat od podszewki. Dziś tak w dużym uproszczeniu, bez wchodzenia w to, jak postępują niektóre kluby, napiszę, jak wyglądają transfery pod względem formalnym.

TRANSFER MŁODZIEŻOWCA

Na początku zacznę od omawiania transferów zawodnika do lat 21, czyli młodzieżowców. Ta kategoria wiekowa najczęściej budzi najwięcej kontrowersji, sporów i wyciąga masę gotówki z sejfów klubowych. Mówimy o klasie okręgowej, a zatem przeliczniki będę stosował właśnie do niej.

TRANSFER DEFINITYWNY ZAWODNIKA MŁODZIEŻOWEGO – najprościej pozyskać takiego zawodnika na zasadzie zapłaty ekwiwalentu za wyszkolenie. Ekwiwalent jest to nic innego jak opłata dla klubu sprzedającego wynagrodzenia za wyszkolenie zawodnika. Kwota wyszkolenia jest zależna od ilości sezonów zawodnika w danym klubie i wieku, w jakim się szkolił. Są 3 kategorie wiekowe ekwiwalentu według wieku:

  • 12-14 lat – 500 zł za rok
  • 15-18 lat – 2000 zł za rok
  • 18-21 lat -3000 zł za rok

Plus kategoria 22 lata – 75 % kwoty 3 tysiące. Kategoria 23 lata – 50% kwoty 3 tysiące. Przy czym przy transferze zawodnika do klasy okręgowej mnożnik wynosi 0,5. Zatem jeśli klub A chce pozyskać zawodnika który w wieku 18 lat przez rok grał w klubie B to musi klubowi B zapłacić 3000 zł x 0.5 = 1500 zł. Jeśli zawodnicy są szkoleni w klubach po kilka lat to te ekwiwalenty zawodników pozyskiwanych do klasy okręgowej wynoszą po 5-7 tysięcy złotych. Za tyle właśnie można pozyskać zawodnika który jeszcze NIE PODPISAŁ DEKLARACJI GRY AMATORA na dany sezon w klubie odstępującym!

W przypadku gdy deklaracja jest podpisana to klub odstępujący może nie zgodzić się na odejście, może zażądać wyższej kwoty, a samego zawodnika może też zawiesić na 12 miesięcy za choćby treningi w innym miejscu bez zgody klubu.

TRANSFER DEFINITYWNY ZAWODNIKA 23-28 LAT

Jeśli zawodnik nie podpisał deklaracji gry w klubie A, a chce przejść do klubu B, to wiążące powinno być opłacenie RYCZAŁTU ZA WYSZKOLENIE w klasie okręgowej. Jest to opłata w wysokości 600 złotych netto. Dochodzi także sytuacja z podpisaniem przez klub odstępujący, potocznie nazywanej przez kluby „OBIEGÓWKI”, czyli dokumentu świadczącego o tym, że zawodnik rozliczył się ze sprzętu sportowego z klubem. Tutaj kluby często stosują, w moim mniemaniu chamski manewr, nie chcąc podpisać tego dokumentu, by wymóc na klubach pozyskujących większe kwoty, wiedzą bowiem, że sytuacja jest do rozwiązania jedynie przez „sąd polubowny PZPN” , a mają na uwadze, że do sezonu zostało np. tydzień. Kluby pozyskujące dokładają, bo muszą, gdyż wiadomo, że jak machina papierów ruszy to szybo się to nie skończy…

TRANSFER DEFINITYWNY ZAWODNIKA POWYŻEJ 28. ROKU ŻYCIAT

Tu w zasadzie nie powinno się mówić o transferze, bo zawodnik nie podpisał deklaracji w klubie A i powinien móc swobodnie iść do klubu B. Tak jednak nie jest – znów pojawia się temat „obiegówki” i znam nawet z ostatnich tygodni kilka takich sytuacji, że kluby szukają darmowego zarobku, co jest w moim mniemaniu chamstwem wobec samego zawodnika. Ale co klub to obyczaje.

WYPOŻYCZENIA ZAWODNIKÓW

Tutaj również kluby stosują wypożyczenia bezpłatne, płatne itd. Najbardziej cierpią w tym wszystkim zawodnicy uwięzieni w akademiach. Powiedzmy: Akademia A od małego szkoli zawodnika za którego PŁACĄ RODZICE(!), po latach zdarza się, że nie ma drużyny seniorów i oczekuje od klubu ekwiwalentu. Zawodnik chce odejść, rodzice takiego chłopaka w wieku 16 lat chcą, by chłopak odszedł do seniorów, a klub nalicza 7 tysięcy ekwiwalentu. Sytuacja robi się patowa, bo klubu nie stać, rodziców nie stać, a żeby zawodnik mógł pójść wolno, to musi 12 miesięcy nie grać wcale. Dlatego też nie raz zawodnicy 16-18 letni idą do klasy A bo tam EKWIWALENTU KLUBY NIE PŁACĄ! Mimo iż ich umiejętności są znacznie wyższe to chcą wydobyć się z kłopotliwej sytuacji i dopiero po na przykład pół roku móc się przebijać wyżej.

Podsumowując: z każdym rokiem przejścia zawodników są coraz bardziej kosztowne i skomplikowane. Jest też mnóstwo indywidualnych celowych „zagrań” na złość. Zwlekanie z podpisaniem dokumentów, nie podpisywanie obiegówki, zawieszanie zawodników. Ile jest patologii wokół transferów, to można byłoby napisać osobnego bloga, a fani klubów, które by się opisało, paliliby się ze wstydu za swoich działaczy.

Autor: Kamil Jackiewicz WSZYSTKO O PODLASKIEJ OKRĘGÓWCE

ZAREKLAMUJ SWOJĄ FIRMĘ W PODLASKIEJ PIŁCE! Dotrzesz z ofertą swojej firmy do kilkudziesięciu tysięcy fanów sportu! Zrobimy dla Ciebie reklamę w formie baneru na www, reklamę w social mediach, jeśli zechcesz – stworzymy artykuł o Twoje firmie. Możesz też zostać sponsorem nagród w którejś z zabaw dla kibiców, które organizujemy. Ceny z pewnością będą na Twoją kieszeń, tym bardziej, że ustalamy je indywidualnie. Dogadamy się na pewno. Napisz maila: kontaktpodlaskapilka@gmail.com lub zadzwoń: 502 160 688. Do usłyszenia, do zobaczenia!

3 liga 3 liga piłki nożnej 4 liga 4 liga podlaska 4 liga pzpn A KLASA A klasa podlaska Bocian Boćki Cresovia Siemiatycze futbalo białystok Futsal Hetman Tykocin Jagiellonia II Białystok klasa okręgowa Krypnianka Krypno KS Grabówka KS Wasilków LZS Krynki MKS MIELNIK MKS Pogoń Łapy MOSP Białystok Narew Choroszcz okręgówka okręgówka podlaska Olimpia Zambrów Orlęta Czyżew Orzeł Kolno podlaska klasa okręgowa podlaska okręgówka podlaska piłka podlaski związek piłki nożnej Puchar Polski Puszcza Hajnówka pzpn Ruch Wysokie Mazowieckie Sparta Augustów sparta szepietowo Tur Bielsk Podlaski Unia Ciechanowiec warmia grajewo wigry suwałki wissa szczuczyn Włókniarz Białystok ŁKS Łomża Żubr Drohiczyn

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.