Inne podwórka premium Uncategorized

Druga młodość Waszych boisk – jak ją osiągnąć?

W ostatnich latach obserwujemy dużą aktywność w zakresie budowy nowych, pięknych i funkcjonalnych obiektów sportowych. Często taka inwestycja związana jest z budową boiska do piłki nożnej z trawą naturalną.

Powstają bazy treningowe dla drużyn z Ekstraklasy, kompleksy sportowe wykorzystywane na zgrupowania. Ich komercyjny charakter i nacisk na jakość spowodowały, że przy budowie stosowane są najnowsze technologie z każdego zakresu, również te związane z płytami do piłki nożnej. Dla nikogo nie jest dzisiaj już zaskoczeniem zapis o normie DIN 18035-4, krzywej uziarnienia. Tak przygotowane boisko pozwala na intensywne użytkowanie przy zachowaniu wysokich parametrów statycznych i dynamicznych nawierzchnia z trawą naturalną. Nie jest zaskoczeniem, że budowa takiego boiska to znaczny koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Co zrobić, kiedy jesteśmy Właścicielem boiska budowanego w starej technologii, na którym występują:

  • Długo utrzymujące się zastoiska wodne, występujące po opadach deszczu
  • Nierówności płyty
  • Zagęszczenie warstwy wegetacyjnej ograniczające wzrost trawy
  • Zniszczone obszary pól bramkowych, na których nigdy nie ma trawy

Możemy zdecydować się na przebudowę. W zależności od technologii będzie to koszt rzędu 400-800 tys. złotych. Co zrobić jeżeli nie dysponujemy takim budżetem? Odpowiedzią jest gruntowna renowacja, z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.

  • Likwidacja zastoisk wodnych

Jednym z rozwiązań wspomagających usuwanie nadmiernej ilości wody z boiska piłkarskiego jest wykonanie powierzchniowego drenażu liniowego. Maszyna Drainmaster holenderskiej firmy GKB wykonuje rowki o szerokości 4 cm i głębokości 23 cm. Dodatkowo pusta przestrzeń powstała po usunięciu gruntu rodzimego wypełniana jest piaskiem o odpowiedniej granulacji. Wszystko odbywa się przy jednym przejeździe maszyny. Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie stworzyć sieć drenażową, umożliwiającą skuteczne odprowadzenie wody w czasie opadów.

  • Równanie płyty boiska

Combinator GKB to precyzyjna maszyna, usuwająca górną warstwę gruntu. Wyposażona w specjalne noże poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Powstały urobek transportowany jest za pomocą przenośnika taśmowego bezpośrednio na przyczepę i usuwany poza obszar boiska. Po wymianie noży na te dedykowane do boisk hybrydowych, możemy wykorzystać maszynę do usuwania górnej warstwy nawierzchni bez ryzyka uszkodzenia sztucznych włókien.

  • Poprawa warunków do wzrostu trawy i odprowadzania wody

Dzięki produkowanej przez holenderską firmę GKB maszynie o nazwie Ecodresser, jesteśmy w stanie wykonać szeroki zakres renowacji murawy sportowej przy jednym przejeździe. Noże o wysokiej twardości wybierają rodzimy grunt i wyrzucają na pas transmisyjny. Następnie całość jest równomiernie wysypana na powierzchnię boiska. W efekcie nasze boisko zostaje lepiej napowietrzone, górna warstwa ulega rozluźnieniu, a powierzchniowy top dressing wyrównuje wszelkie niedoskonałości naszej płyty.

  • Regeneracja pól bramkowych

Miejscowe dosiewanie trawy na polach bramkowych to regularny zabieg wykonywany przez groundsman’ów. Jednak takie działanie to tylko chwilowy sukces, kolejne mecze powodują degradację młodej trawy, która nie ma właściwych warunków do wzrostu na twardym terenie. Urządzenie Cultirol marki GKB rozluźnia warstwę wegetacyjną nawet do 20 cm. Powstałe podłoże umożliwia trawie właściwe ukorzenienie się i stworzenie gęstej i wytrzymałej darni.

Przedstawione metody regeneracji boisk sportowych stanowią alternatywę do kosztownych i czasochłonnych zabiegów przebudowy istniejących płyt. Nie powodują one wyłączenie obiektu na wiele miesięcy, a ponowne użytkowanie możliwe jest już kilka tygodni po wykonaniu prac. Zanim zdecydujemy się na kosztowną inwestycję związaną z przebudową, warto sprawdzić możliwości jakie oferują profesjonalne firmy zajmujące się renowacją i pielęgnacja muraw trawiastych.

  • Piaskowanie

jest bardzo ważnym zabiegiem wykonywanym na murawach sportowych. Do tego zabiegu używamy maszyn typu Sandspreader, które są dostępne w czterech różnych modelach, o pojemności od 1 m3 do 4 m3. W standardowym modelu możemy ustawić prędkość taśmy przenośnika i rozsypywacza tarczowego za pomocą jednostki sterowania podłączonej do Sandspreadera. Kształt i konstrukcja zbiornika na piasek zapewnia wydajne działanie oraz dobrą widoczność wzdłuż maszyny. Piasek jest przenoszony za pomocą przenośnika taśmowego do zaworu dozującego, który opcjonalnie jest dostępny także z hydrauliczną regulacją. Podwójne, zasilane hydraulicznie tarcze rozsiewające są regulowane w kilku punktach –w ten sposób Sandspreader pozwala Ci idealnie rozkładać piasek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.