Juniorzy

Bez tabel i punktów w ligach młodzieżowych? To coraz bardziej realne

Pomysł likwidacji punktów i tabel w rozgrywkach młodzieżowych co jakiś czas przewijał się w dyskusji środowiska trenerskiego. Wielu trenerów postulowało rezygnację z wariackiej “punktomanii”, tak jak to jest na przykłąd w niektórych krajach zachodnich. Teraz ten pomysł może zostać wcielony w życie także w Polsce.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o pomyśle likwidacji rozgrywek ligowych dzieci w kategoriach U8 – U11 w całej Polsce. Od przeszło dwóch lat trwało lobbowanie pomysłu u najważniejszych osób w naszej piłce i wreszcie wygląda na to, że jest duża szansa, że od kolejnego sezonu, zamiast rywalizować o awanse, bronić się przed spadkiem, przygotowywać taktykę pod „bardzo ważne” mecze w lidze, trenerzy pracujący z dziećmi będą mogli skupić się na szkoleniu, planowaniu i rywalizacji… czyi zawodnicy zrobili większy postęp indywidualny.

Ale po kolei. Najpierw kilkanaście dni temu Komisja Techniczna PZPN niemal jednomyślnie zagłosowała za wdrożeniem pomysłu w życie. Następnie Prezes Zbigniew Boniek, bardzo otwarty na nowe pomysły wspomagające szkolenie w Polsce, dał zielone światło, by temat likwidacji lig dziecięcych stanął na wokandzie Zarządu PZPN. I tak oto, kilka dni temu projekt został zaprezentowany przez Koordynatora Szkolenia Dzieci PZPN przed najważniejszymi osobami w naszym futbolu, spotykając się z dużym zainteresowaniem i zrozumieniem Prezesów Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej, którzy tak jak wszyscy chcą, aby Polska piłka rozwijała się w jeszcze szybszym tempie.

Teraz projekt został rozesłany do wojewódzkich związków, gdzie przejdzie szczegółową analizę, m.in przez trenerów koordynatorów w WZPN, a następnie na marcowym posiedzeniu Zarządu PZPN zostanie przeprowadzone głosowanie nad jego wejściem w życie. I choć sprawa nie jest jeszcze przesądzona, widząc duże zainteresowanie tematem i docenieniem jego walorów przez osoby decyzyjne w naszym futbolu, jest duża szansa, że jedna z fundamentalnych reform dla naszej piłki, wejdzie z nowym sezonem w życie.

Powyżej przeczytaliście treść wpisu Michała Libicha, prowadzącego facebookowy profil “Łączy nas trening”.

Co Ty o tym myślisz? Zostaw komentarz tutaj, pod wpisem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *