Podlaska Piłka

Inne podwórka premium PUCHAR

Wiosenny niezbędnik dla Twojego boiska! Zobacz, jak dbać o nie wiosną

Zima dobiega końca, wegetacja stoi w blokach startowych by ruszyć… Jakich zabiegów wymaga boisko, by dobrze wejść w początek wegetacji?

Oczyszczenie boiska piłkarskiego wiosną

Sezon rozpoczynamy zabiegami, które mają oczyścić boisko, poprawić stosunki wodne, rozluźnić warstwę wegetacyjną, aby dać miejsce dla nowych pędów traw oraz składników pokarmowych. Pierwszym zabiegiem jaki stosujemy na wiosnę, jest wertykulacja pasywna tzw. „zgrzebło”. Wykonujemy ją zgrzebłem Wiedenmann  Terra Rake szerokość robocza ok. 2m. Wertykulacja pasywna ma na celu „przewietrzenie” boiska z obumarłych traw i innych nieczystości. Jest to zabieg mało inwazyjny w porównaniu do wertykulacji aktywnej. Po wykonaniu zabiegu, należy zebrać nieczystości. Służy nam do tego zbieracz JD TC125.

Zbieracz JD TC125

Aeracja boiska

Kolejny zabieg to aeracja bolcem pełnym minimum fi18 na głębokość jaką pozwala boisko. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, że opiekun boiska oczekuje aeracji na 20 cm. Jest to głębokość nieosiągalna podczas pierwszej aeracji lub zabieg byłby wykonany z dużym prawdopodobieństwem uszkodzenia aeratora. Po drugie, po co aeracja na 20 cm, skoro warstwa wegetacyjna ma 15?! Aeracja na 20 cm ma rację bytu, tylko w sytuacji, gdy na boisku jest problem z zastoiskami wodnymi. Tak głęboka aeracja pomoże pozbyć się tego problemu. Aeracja na 15 cm jest w zupełności wystarczająca i możliwa dopiero po kilku aeracjach. Należy pamiętać, że większość boisk, ma problem z kamieniami w warstwie wegetacyjnej, to też utrudnia głębokie aeracje. Zabiegi aeracji wykonujemy aeratorem Redexim Verti Drain 7117 lub 2216.

Aerator Redexim Verti Drain 7117

Nie ma grania bez piaskowania

Razem z aeracją wykonujemy piaskowanie. Zabiegi mają na celu rozluźnić glebę, polepszyć strukturę warstwy wegetacyjnej, wyrównać boisko oraz dać lepszy dostęp dla wody, powietrza oraz składników pokarmowych. Piaskowanie wykonujemy piaskarkami Redexim Rink 1010 lub Rink 1622. Po powyższych zabiegach wczesujemy piasek, starając się wrzucić jego jak największe ilości w otwory po aeracji. Piasek wczesujemy szczotką Wiedenmann Terra Brush szer. Robocza 4 m lub szczotką Redexim Speed Brush lub włóką.

Redexim Speed Brush

Wybierz odpowiednie nawozy na boisko

Na koniec po zabiegach zasilenie nawozowe. Tegoroczne plany zabiegowe to szok dla opiekunów boisk, nawozy podrożały od 40 do 100%. Pracujemy na nawozach mineralnych Compo oraz organiczno-mineralnych Fertira i Memon. Jako pierwszy wiosenny rzut polecamy nawóz Compo Easygreen. Ceny za worek 25kg nawozów zaczynają się od 120zł brutto. 

Tak przygotowane boisko jest gotowe do sezonu.

A może potrzebny jest dosiew?

Jeśli boisko ma dużo ubytków po zimie, należy zastanowić się nad dosiewem. Wykonujemy dosiewy wgłębne(nasiona umieszczane w ziemi na głębokości  1,5-2cm) najlepszym siewnikiem z możliwych – Vredo SuperCompact. Siewnik sieje w ostępach 3,5cm. Inne siewniki nie są tak dokładne lub sieją w odstępach 7,5cm. Skuteczność kiełkowania nasion 96%, skuteczność kiełkowania zwykłych siewników to zaledwie 40%. Bardzo ważny jest dobór nasion do pory roku. Na wiosenne dosiewy należy wybrać mieszanki z życicami zimnolubnymi, które kiełkują w niskich temperaturach. Pracujemy na czystych mieszankach (czystość nasiona sięgająca 99%) bez Poa Annu(wiechlina roczna) i PoaTrivialis(wiechlina zwyczajna) – potwierdzone badaniami. Nasiona bez Poa Annua i Poa Trivialis jest to unikatowy produkt na Polskim rynku. Nasiona tak wysokiej jakości zaczynają się od 20zł netto/kg. 

POTRZEBUJESZ ZABIEGÓW NA BOISKU? KLIKNIJ W BANER PONIŻEJ!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.