Okręgówka

KontroVARsje z podlaskich boisk #3 – w nogi czy w piłkę? [FILM]

W trzecim odcinku serii kontroVARsje z podlaskich boisk wracamy do 16 kolejki podlaskiej klasy okręgowej pomiędzy Puszczą Hajnówka a KS-em Śniadowo. Chodzi o rzut karny podyktowany na korzyść gospodarzy.

Mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla Puszczy. Goście ze Śniadowa zamieścili w serwisie Youtube film z tą sytuacją, podpisując go “ręka i nieprawidłowy karny”. Czy faktycznie nieprawidłowy? Czy faktycznie ręka?

Najpierw jednak obejrzyjcie nagranie.

http://serwistraw.pl/

O ocenę sytuacji pytamy naszego eksperta, wieloletniego sędziego na poziomie centralnym.

Analizując klip mamy do rozważenia dwie sytuacje boiskowe, mianowicie zagranie piłki ręką przez drużynę atakującą, następnie potencjalny faul zawodnika drużyny broniącej. Należy zwrócić uwagę na fakt, że sytuacje są nie jednoznaczne i z nagrania nie jestem wstanie jednoznacznie ocenić.

1. Zaczynając od zagrania piłki ręką przez drużynę atakującą. Z nagrania nie jesteśmy wstanie jednoznacznie ocenić czy kontakt piłki z ręką był, oczywiście jeśli takowe zagranie było należało odgwizdać rzut wolny bezpośredni i akcja nie powinna być kontynuowana. Jeśli chodzi o moją ocenę tego zdarzenia to według mnie piłka nie miała kontaktu z ręką zawodnika Puszczy, więc gra powinna być kontynuowana.

2. Jeżeli chodzi o drugą sytuację w polu karnym, to sytuacja też jest niejednoznaczna ponieważ zawodnik nr 13 Puszy zasłania najważniejszy moment całej sytuacji. Największą kontrowersją w tej sytuacji jest to czy zawodnik KS Śniadowo wybijając piłkę trafił w nogę zawodnika nr 5 Puszczy. Według mnie, zawodnik gości wykonując wślizg trafia w piłkę, a zarazem w lewą nogę zawodnika nr 5 Puszczy. Według najnowszych wytycznych (dla sędziów), za takie zagranie należy się rzut wolny bezpośredni lub karny. Analizując stację należy zwrócić uwagę na lewą nogę zawodnika nr 5. Oczywiście nagranie nie pokazuje jednoznacznie czy zawodnik KS Śniadowo trafia, tylko w piłkę, czy w piłkę i nogi.

Analizując klip jest mi bliżej do rzutu karnego dla drużyny Puszczy Hajnówki. Należy zwrócić też uwagę na bardzo dobrą pracę sędziego względem akcji. Jest aktywny , przemieszcza się razem z akcją i zdecydowana reakcja na sytuacje boiskowe. Kąt oceny zdarzenia ma bardzo dobry.

Jaka jest Wasza ocena sytuacji? Zostawcie komentarz pod wpisem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *