Inne podwórka premium

Druga młodość boiska – jak skutecznie z klepiska zrobić dywan?

W ostatnich latach obserwujemy dużą aktywność w zakresie budowy nowych, pięknych i funkcjonalnych obiektów sportowych. Często taka inwestycja jest związana z budową boiska do piłki nożnej z nawierzchnią z trawy naturalnej.

Powstają bazy treningowe dla drużyn z Ekstraklasy, kompleksy sportowe wykorzystywane na zgrupowania. Ich komercyjny charakter i nacisk na jakość spowodowały, że przy budowie stosowane są najnowsze technologie, również te związane z płytami do piłki nożnej.

Dla nikogo nie jest dzisiaj zaskoczeniem zapis o normie DIN 18035-4, krzywej uziarnienia czy innych wymaganiach. Tak przygotowane boisko pozwala na intensywne użytkowanie przy zachowaniu wysokich parametrów statycznych i dynamicznych nawierzchni z trawą naturalną. Jednak budowa takiego boiska to znaczny koszt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Co zrobić, kiedy jesteśmy właścicielem boiska budowanego w starej technologii, na którym występują:

  • długo utrzymujące się zastoiska wodne, pojawiające się po opadach deszczu,
  • roślinność niepożądana w postaci np. wiechliny rocznej,
  • nierówności płyty,
  • zagęszczenie warstwy wegetacyjnej ograniczające wzrost trawy,
  • zniszczone obszary pól bramkowych, na których nigdy nie ma trawy.

Możemy zdecydować się na przebudowę. W zależności od technologii będzie to koszt 400–800 tys. złotych. Co zrobić jeżeli nie dysponujemy takim budżetem? Odpowiedzią jest gruntowna renowacja z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.

Likwidacja zastoisk wodnych

Jednym z rozwiązań wspomagających usuwanie nadmiernej ilości wody z boiska piłkarskiego jest wykonanie powierzchniowego drenażu liniowego. Maszyna Drainmaster, holenderskiej firmy GKB, wykonuje rowki o szerokości 4 cm i głębokości 23 cm. Dodatkowo pusta przestrzeń powstała po usunięciu gruntu rodzimego jest wypełniana piaskiem o odpowiedniej granulacji. Wszystko odbywa się przy jednym przejeździe maszyny. Dzięki takiemu zabiegowi jesteśmy w stanie stworzyć sieć drenażową, umożliwiającą skuteczne odprowadzenie wody w czasie opadów.

Usuwanie górnej warstwy murawy

Combinator GKB to precyzyjna maszyna, usuwająca górną warstwę gruntu. Wyposażona w specjalne noże poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Powstały urobek jest transportowany za pomocą przenośnika taśmowego bezpośrednio na przyczepę i usuwany poza obszar boiska. Po wymianie noży na te dedykowane do boisk hybrydowych, możemy wykorzystać maszynę do usuwania górnej warstwy nawierzchni, bez ryzyka uszkodzenia sztucznych włókien.

Wyrównanie boiska oraz poprawa warunków do wzrostu trawy

Dzięki produkowanej przez holenderską firmę GKB maszynie o nazwie Ecodresser, jesteśmy w stanie wykonać szeroki zakres renowacji murawy sportowej przy jednym przejeździe. Noże o wysokiej twardości wybierają rodzimy grunt i wyrzucają na pas transmisyjny.

Następnie całość zostaje równomiernie wysypana na powierzchnię boiska. W efekcie boisko zostaje lepiej napowietrzone, górna warstwa ulega rozluźnieniu, a powierzchniowy top dressing wyrównuje wszelkie niedoskonałości płyty.

Regeneracja pól bramkowych

Miejscowe dosiewanie trawy na polach bramkowych to regularny zabieg wykonywany przez groundsmenów. Jednak takie działanie to tylko chwilowy sukces. Kolejne mecze powodują degradację młodej trawy, która nie ma właściwych warunków do wzrostu na twardym terenie. Urządzenie Cultirol marki GKB rozluźnia warstwę wegetacyjną nawet do 20 cm. Powstałe podłoże umożliwia trawie właściwe ukorzenienie się i stworzenie gęstej i wytrzymałej darni.

Skorzystaj z pomocy

Przedstawione metody regeneracji boisk sportowych stanowią alternatywę dla kosztownych i czasochłonnych zabiegów przebudowy istniejących płyt. Nie powodują wyłączenia obiektu na wiele miesięcy, a ponowne użytkowanie jest możliwe już kilka tygodni po wykonaniu prac. Zanim zdecydujemy się na kosztowną inwestycję związaną z przebudową, warto sprawdzić możliwości jakie oferują profesjonalne firmy zajmujące się renowacją i pielęgnacją muraw trawiastych.

Jesteś właścicielem boiska lub firmy zajmującej się pielęgnacją muraw sportowych?

Zadzwoń do nas, żeby dowiedzieć się więcej: 668 070 569

www.emeralld.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.