Podlaska Piłka

PUCHAR

Czy polska piłka to jeden wielki przekręt? Kilka słów ode mnie dla futbol.pl

Dziennikarz portalu futbol.pl poprosił mnie o komentarz do jego tekstu. Komentarz miał być odpowiedzią na pytanie, jakie zadał dziennikarzowi jego syn.

„Czy polska piłka to jeden wielki przekręt? Pytanie zadał mi 18-letni syn, e-sportowiec z zaszczepioną przeze mnie miłością do piłki nożnej. Obserwował, jak tonie kolejny legendarny, polski klub, Wisła Kraków…” – pisze Grzegorz Sawicki z futbol.pl. 

Wśród odpowiadających na to pytanie są dziennikarze, kibice, ludzie związani ze sportem, m.in. dziennikarz Canal+ Żelisław Żyżyński, czy Patryk Motyka z Onetu. W tym gronie jest także moja skromna osoba. Na pytanie zawarte w tytule odpowiedziałem tak: 

Bartek Ksepka, założyciel portalu podlaskapilka.pl:  Bardzo boli, że takie przekonanie kształtuje się w głowach młodych ludzi. Niestety, tak jak sukcesy polskich sportowców interesują 50% społeczeństwa, tak afery docierają do wszystkich. Przykład: ostatnio na portalu zapowiedzieliśmy rozmowę z sędzią ekstraklasowym. Chcieliśmy, żeby kibice zadali sędziemu kilka pytań. Pierwszy komentarz brzmiał: „Zapytajcie, czy wziął kiedyś łapówkę?”… Kiedy natomiast zadaliśmy kibicom pytanie, czy polska piłka to jeden wielki przekręt, ktoś odpowiedział, że na pewno nie w niższych ligach, „no bo co tam przekręcić”? Niestety, można podać wiele przykładów zdefraudowania pieniędzy publicznych, dzięki którym, w większości, funkcjonują kluby.


Sport nie jest czysty. Proszę mi jednak wskazać, która dziedzina życia jest czysta, która grupa zawodowa jest poza podejrzeniem? Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, pojawiają się przekręty. Wszędzie tam, gdzie stawką jest sukces, pojawia się też pokusa. Etos sportu jest mocno zdeprecjonowany, a wszystko bierze się z tego, że w sport angażują się ludzie, którzy tego etosu nie „czują” . Biznesmeni, menadżerowie – często krętacze.
Dlatego nie dziwi mnie, że sport komuś może kojarzyć się z przekrętami. Ale dla mnie, romantyka piłki, wierzącego, że przekręty to niewielki margines, piłka to pasja, postawa fair play, a na niższych szczeblach to także bardzo ciężka, społeczna praca, wymagająca poświęcenia własnego czasu, a nieraz i zdrowia. I w taki obraz polskiej piłki chcę wierzyć.

Zapraszam do otwartej dyskusji w komentarzach pod tekstem. 

Link do artykułu na futbol.pl http://futbol.pl/news/563530_Tato_czy_polska_pilka_to_jeden_wielki_przekret

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.